Oheň zničil chatu Bažina u sjezdovky Javor v Krkonoších, škoda je asi čtyři miliony korun

16. prosinec 2019 08:45
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Požářiště rekreačního objektu, který vyhořel v Peci pod Sněžkou

Hlášení o požáru rekreačního objektu v těžko přístupném horském terénu v blízkosti sjezdovky Javor přijalo krajské operační a informační středisko HZS KHK v neděli 15. prosince 2019 v 18:35 hodin. Chalupa nebyla pro těžkou zásahovou techniku přístupná, proto musely být hasební prostředky na místo dopravovány pomocí skútrů nebo rolby. Hasičům tak s dopravou pomáhala horská služba i místní. 

Na místě byly nejprve tři jednotky požární ochrany, kvůli střídání zasahujících hasičů a doplnění hasebních prostředků si vyžádal velitel zásahu přítomnost dalších dvou jednotek. Od počátku pracovaly s informací, že se v zasaženém objektu nikdo nenachází.

Čtěte také

Když se hasiči dostali k místu události, byl požár v pokročilé fázi. Jednotkám se podařilo napojit na systém zasněžování, k hašení tak použily vodu na výrobu technického sněhu. Z okolního prostředí byl požár objektu pod kontrolou, žádné další budovy neohrožoval. Oheň se však držel uvnitř domu pod plechovou střechou.

Těsně po 23. hodině se podařilo zasahujícím hasičům požár lokalizovat, nyní probíhají dohašovací práce.

Na místě působí také vyšetřovatel hasičů, který pracuje na objasnění příčiny vzniku požáru. Škoda na shořelé chatě Bažina u sjezdovky v Peci pod Sněžkou, která patří trutnovské Základní škole kpt. Jaroše a slouží hlavně pro pořádání školních lyžařských výcviků a kurzů, činí asi čtyři miliony korun. Oheň objekt zcela zničil.

Požářiště rekreačního objektu, který vyhořel v Peci pod Sněžkou

Na místě zasahovala profesionální jednotka HZS Trutnov a dále JSDH Pec pod Sněžkou, Horní Maršov, Mladé Buky a Svoboda nad Úpou. V průběhu noci došlo kolem druhé hodiny ranní k redukci zasahujících jednotek, na místě zůstala už jen dobrovolná jednotka z Pece pod Sněžkou.

Čtěte také

Část objektu se musela nechat kontrolovaně dohořet, proto zatím nebyla ohlášena likvidace události.

Celý zásah byl komplikovaný, ať už kvůli čerstvě napadanému sněhu, těžko přístupnému terénu, ale i kvůli silnému větru, který podpořil rozšíření požáru na celý objekt. Zasahujícím jednotkám na místě velmi pomohla horská služba, místní lidé s rolbou, ale i provozovatel vleku Javor, který umožnil napojení na zasněžovací systém.

autoři: Lucie Peterková , baj | zdroj: HZS Královéhradeckého kraje
Spustit audio

Související