Odpočinek musí zahrádkáři nechat až na zimu, v říjnu je čeká dost práce

1. říjen 2024

Průměrné teploty v měsíci říjnu se pohybují okolo 10 °C, takže je potřeba zahřát se na zahradě prací.

Ještě je stále co sklízet. Hlavně pozdní švestky, jablka nebo hrušky. Také ořechy všeho druhu už jsou zralé a nezapomeňte ani na šípky. Sklízet můžete i kořenovou zeleninu. S čínským zelím, hlávkovou kapustou salátem nebo černou ředkví můžete počkat až do mírných mrazů.

„Ředkev se dá skladovat podobně jako mrkev, ideálně ve sklepě v písku, ale je potřeba jí kontrolovat,“ uvedla členka Českého zahrádkářského svazu v Křemži. Mrazuvzdorný špenát, růžičkovou kapustu, pastinák či kořenovou petržel sklízet nutně nemusíte, ale je dobré ochránit je před holomrazy.

bílá ředkev

Výsadba a úklid

Měsíc říjen je nejideálnějším časem pro zasazení okrasných dřevin, trvalek, ale i ovocných stromků.

Nejen své příbytky, ale i zahradu se snažíme mít uklizenou. Na podzim shrabeme listí, ostříháme poslední uvadlá květenství a keřů, ale ne příliš hluboko. Očištěné záhonky můžete před rytím pohnojit, případně posekat a zapracovat do půdy zelené hnojení.

Pnoucí muškáty už taky mají své nejhezčí období za sebou. Před zazimováním z nich můžeme podle slov zahrádkářky Anny Svobodové získat sazenky na příští rok: „Nastříhám si výhonky, dám je do truhlíku a v zimě je mám doma na oknech. V pokoji musí být ideálně okolo 10 °C a dvakrát do měsíce zaliju.“

Čeká vás jedno z posledních sečení, vezměte ho ale na vysoko. To se docela hodí, protože sekačkou s vakem můžete rovnou posbírat i spadané listí. Neuděláte špatně, když trávník provzdušníte, pohnojíte a případně provedete dosev ploch, které se během léta poničily.

Poslechněte si reportáž Hobby magazínu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.