Od dubna by mělo v Hradci Králové fungovat denní centrum pro lidi s poruchou autistického spektra

13. leden 2023 08:18

V Hradci Králové vzniká nový stacionář pro lidi s poruchou autistického spektra. Město kvůli tomu v minulých měsících opravilo prostory ve své budově v Šafaříkově ulici a předalo je k využití organizaci Křesadlo HK. Ta se tam teď zabydluje a vybavuje interiér.

Čtěte také

„V těchto prostorách bude denní stacionář, který bychom chtěli otevřít pro klinety od 1. dubna,“ popisuje plány organizace Křesadlo HK její ředitelka Irena Spiššáková.

A provádí mě po zdánlivě obyčejném několikapokojovém bytě, který ale má specifické úpravy kvůli bezpečnosti. „Tři velké propojené místnosti, nejsou tu dveře, aby zaměstnanci měli výhled na klienty. Odnímatelné kličky u oken, ale navíc, chceme ještě před okna dát sítě. Aby klient, pokud se třeba rozběhne, tak ta síť ho zadrží.

„A máme tady i klidové místnosti, aby klienta, pokud by ho něco rozrušilo, tady mohl třeba poslouchat svoji hudbu, která ho uklidňuje.

Čtěte také

K otevření je ještě třeba prostory vybavit nábytkem. Stacionář pak bude určený pro lidi starší 15 let s poruchami autistického spektra v kombinaci s mentálním handicapem.

Ti mají specifické potřeby a podle Ireny Spiššákové je jejich docházení do stacionářů, které se na klienty s autismem nespecializují, problematické. „To znamená člověk, který má opravdu problém v komunikaci, nerozumí vjemům, jenž k němu přicházejí. A neumí sám správně identifikovat svoje potřeby.

„Například se může stát, že má takový klient žízeň a ani neumí ukázat na hrníček. Může se třeba mlátit v takovém případě do hlavy.

Čtěte také

Otevřeno bude mít stacionář od 7 hodin ráno do 17 hodin odpoledne a zpočátku tu bude v jednu chvíli maximálně 6 klientů.

Do dalších poschodí domu se přesunou už fungující služby Křesadla HK - sociální rehabilitace a poradenství. Podle původního plánu měl organizaci sloužit i suterén.

„Měla tam být herna, to znamená takové to zázemí na volnočasové aktivity. Ale bohužel nám na to už nezbyly finance, říká provozně technický náměstek hradecké správy nemovitostí Jiří Dušek.

Přestavba všech pater město Hradec Králové vyšla na 9 milionů korun.

autoři: Jakub Vik , baj
Spustit audio

Související