Ochránci odchovali novou generaci jasoně červenookého. Příští rok by se motýl mohl vrátit do Krkonoš
Ochráncům přírody se podařilo odchovat v zajetí novou generaci v Česku kriticky ohroženého motýla jasoně červenookého. Toho se snaží vrátit zpět do krkonošské přírody, kde v minulosti vyhynul. Chov je základem pro další generaci, kterou ochranáři příští rok vypustí do dvou vytipovaných lokalit.
Čtěte také
Jsme na zahradě u Miloše Andrese, chovatele motýlů. Ten tu má několik chovných stanic. A v ruce drží krabičku s vajíčky. Co jsou zač?
„Jsou to vajíčka jasoně červenookého. Doprovodný chov je v sousedním Polsku, odkud také pochází můj chovný materiál. Tento materiál prodělal v chovných zařízeních první sezónu, nakladl vajíčka, která mám právě v této Petriho misce,“ říká Miloš Andres.
Kolik těch vajíček tam asi je?
„Vajíčka mají velikost něco přes jeden milimetr a mám jich tu více než 4 tisíce kusů. Při předpokladu, že vše půjde tak, jak má, by mohlo být nějakých 10 až 15 procent ztráta, zbytek by mohli být motýli.“
Co obnáší chov až do příštího jara? „Mým úkolem je nyní to, aby se to do podzimu nevylíhlo. Vajíčka potom nainstaluji přímo do chovných zařízení k živným rostlinám a oni už si potom projdou zimním obdobím přirozeně sami. A na jaře, mnohdy už od poloviny února, se vajíčka začínají líhnout.“
Čtěte také
Housenky pak vyrostou, zakuklí se a zrodí se dospělí motýli. Zhruba pět až šest stovek z nich zůstane u Miloše Andrese na další chov. Zbytek se ochranáři pokusí vysadit v Krkonoších.
„Potřebuje nezarostlé druhově bohaté louky na skalách, kde hojně roste jeho živná rostlina, což jsou různé druhy rozchodníků. A potřebuje sluníčko,“ popisuje koordinátor ochranářské skupiny JARO Jaroměř David Číp.
K tomu je ale nejdříve potřeba upravit prostředí. Vytipované jsou k tomu zatím dvě několikahektarové lokality v nadmořské výšce kolem 600 metrů, která jasoňovi vyhovuje.
Čtěte také
„Nejdříve se to území musí vyřezat a potom udržovat v nezarostlém stavu. Může tam být občas nějaký strom nebo keř, aby to pomáhalo celé škále živočichů, kteří žijí na stejném místě.“
Připravena k vypuštění motýlů musejí být území do jara příštího roku, aby mohli ochranáři motýly vypustit.
„Jasoň je ikonický motýl, který pomůže rozšířit biodiverzitu národního parku,“ míní mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.
Pokud se návrat Jasoně do přírody podaří, chtěli by ochranáři upravovaná území pro něj zvětšit i na stovky hektarů.
Související
-
Návrat motýla jasoně červenookého do české přírody. V jedné vesnici na Hradecku začal jeho odchov
V jedné z vesnic na Hradecku začal odchov vzácného a v Česku ohroženého motýla jasoně červenookého. Toho se ochranáři snaží vrátit do přírody.
-
Šperky z motýlích křídel vzdávají hold kráse přírody a pomáhají i pacientům s nemocí motýlích křídel
Budeme si povídat o nápadu, který je určitým způsobem i velkým uměním a jehož výsledkem je potom krásný šperk. Ve studiu vítám Lenku Davidovou a Janu Bouškovou.
-
O motýlech a lidech. Doktor Balthasar mohl být klidně...
Je to krása, když jdete třeba po louce a najednou vidíte krásného motýla. V našem studiu teď vítáme doktora Bohuslava Mocka z Muzea východních Čech. Entomologa a ku...
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Harrisová, nebo Trump: Jak se staví kandidáti na amerického prezidenta k válce na Ukrajině?
-
Velká Pardubická má poprvé v historii dva vítěze, dělené první místo slaví Sexy Lord a Godfrey
-
Univerzity dnes sexuální obtěžování řeší lépe. Přesto často zažíváme institucionální zradu, říká vědkyně
-
Ekonomka Švihlíková: Z nejhoršího jsme možná venku. Pozitivním vlaštovkám ale brzy dojde dech