Obyvatele Českého Meziříčí trápil zápach z cukrovaru. Napříště pomůže ‚čichací komise‘

19. červenec 2016

Nepříjemný zápach trápil v posledních týdnech obyvatele Českého Meziříčí na Rychnovsku. Jeho původcem byly zbytky řepy, které po vybagrování usazovacích nádrží začaly hnít. Vedení obce společně s cukrovarem pracuje na tom, aby se v budoucnu podobná situace už neopakovala. V Českém Meziříčí navíc vznikne takzvaná čichací komise, která má zjišťovat původce zápachu.

Na mírný zápach z cukrovaru jsou obyvatelé Českého Meziříčí už léta zvyklí. Letos ale byla situace extrémní, přiznává starosta obce Milan Žďárek zvolený za Starosty a nezávislé:

„Od lidí byly samozřejmě nehezké odezvy. Já se jim ani nedivím, protože zápach to byl značný. Nemohli jste si dát ani kafe na zahrádce.“

Podobnou situaci nepamatuje ani vedení cukrovaru, který patří společnosti Tereos TTD. Za všechno prý může loňské sucho, které se podepsalo na kvalitě řepy.

„Řepa se zhroutila a dostalo se více cukru a organických nečistot do vod, které jsou potom uložené ve skladovacích jamách,“ vysvětluje příčiny zápachu tiskový mluvčí společnosti Jakub Hradiský.

Pracovníci cukrovaru nechtějí nic podcenit a na letošní řepnou kampaň připravili opatření, které má riziko extrémního zápachu minimalizovat. Při hledání řešení se inspirovali v sousedním Polsku.

„Budou instalována spádová síta. Ta by měla oddělit organické nečistoty, aby se do jam nedostaly a k zápachu nedošlo,“ říká Jakub Hradiský.

Pokud se síta osvědčí, zůstanou v Českém Meziříčí natrvalo. I přesto se ale vedení obce rozhodlo zřídit takzvanou čichací komisi, která má pátrat po původci zápachu.

„Máme tady bioplynovou stanici, čističku odpadních vod, cukrovar. Zdrojů pachů je víc. Proto jsme se rozhodli, že zřídíme takovou komisi. Když tady bude něco zapáchat, komise tam půjde a zjistí zdroj,“ nastiňuje práci komise starosta Milan Žďárek. Právě on by měl následně zjednat nápravu.

Spustit audio