Oboroh je útočiště v čase nepohody. A také prostor pro hudební i mimohudební rozhovor

4. duben 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Slávek Klecandr a Jaroslav Jetenský, tedy polovina kapely Oboroh, se svou krásnou křehkou muzikou zavítali v pondělí 3. dubna 2017 do Radioklubu Českého rozhlasu Hradec Králové

Oboroh je primitivní přístřeší na čtyřech kůlech, kde najde zvěř v zimě potravu a člověk útočiště v čase nepohody. Tolik slovník. A platí to. Někdy nad střechou opravdu docela hrozivě hřmělo a těm, kdo prošli kapelou Oboroh nebo v ní stále ještě hrají, se zdálo, že musí každou chvíli spadnout na hlavu. Zatím však ten chatrný přístřešek nějakým zázrakem všechny bouřky přestál a je pro všechny zájemce stále místem setkávání, prostorem pro hudební i mimohudební rozhovor.

Existence nejstarších oborohů je doložena už ve středověku miniaturou ve Velislavově bibli ze 14. století. Oboroh se v původní podobě v Česku ojediněle vyskytuje na jihovýchodní Moravě, v pozměněné podobě jako tzv. „brug“ též v okolí Jablunkova. Stavby podobného typu existují též na Slovensku, v Polsku, na Podkarpatské Ukrajině a jinde.

Hudební skupina Oboroh je poněkud mladší. Vznikla ze starší undegroundové bezejmenné skupiny, jejíž repertoár tvořily folk-rocková zhudebnění biblických žalmů v českém ekumenickém překladu. První žalm zhudebnil Stanislav Klecandr v roce 1985. Pod názvem Oboroh poprvé uskutečnila kapela koncert 31. ledna 1989 klubu Rabštejn v Kostelci nad Orlicí.

Kapelníkem je Stanislav (Slávek) Klecandr. Ve skupině také od začátku působí bubeník, zpěvák a v současnosti klávesista Roman Dostál. Sestavu doplňují další hudebníci, kteří se ale častěji mění, významnou roli ve skupině hrál také kapelníkův bratr Václav Klecandr.

První dvě alba kapely obsahovala pouze žalmy v doslovném biblickém znění, ke kterým Stanislav Klecandr složil melodii. Třetím albem (Kámen) z roku 1996 se již Oboroh dostal k interpretaci Klecandrových vlastních písní, které tvoří i kostru dalších původních alb.

Skupina Oboroh věří, že se tu a tam stává a do budoucna může stávat i místem vzájemně obohacujícího setkávání s posluchači, kteří někdy navštívili koncert či si poslechli některé z jejích desek.

Slávek Klecandr a Jaroslav Jetenský, tedy polovina kapely Oboroh, se svou krásnou křehkou muzikou zavítali v pondělí 3. dubna 2017 do Radioklubu Českého rozhlasu Hradec Králové v Havlíčkově ulici. Otázky kladli sourozenci Tomáš a Lucie Peterkovi.

Příjemný poslech!

autoři: Tomáš Peterka , luc
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

3 x Hurvínkovy příhody

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka