Obchvat Náchoda by mohl být hotový v roce 2024, stát bude minimálně 3,5 miliardy korun

Přípravy na zahájení stavby obchvatu Náchoda intenzivně pokračují, takhle bude vypadat
Přípravy na zahájení stavby obchvatu Náchoda intenzivně pokračují, takhle bude vypadat

Dlouhá desetiletí očekávaný obchvat Náchoda by se v ideálním případě měl začít stavět v roce 2022. Na informativním setkání s obyvateli města to řekli zástupci ŘSD a projekční kanceláře. Současně se lidé dozvěděli i podrobnosti k trase téměř sedmikilometrového obchvatu a k výkupům pozemků.

Cena minimálně tři a půl miliardy korun, stavba hotová v roce 2024. Právě to je zatím hrubý odhad základních parametrů obchvatu Náchoda. O něm se mluví už zhruba dvacet let, teď bude podle místostarosty Náchoda Jana Čtvrtečky z ČSSD klíčové získat stavební povolení.
„Máme územní rozhodnutí, je zpracovaná dokumentace a budou zpracovány záborové elaboráty a budou se vykupovat pozemky. A současně musí být zpracována dokumentace pro stavební povolení. A to musí investor dostat. Ještě ho nemá."

Stavbě obchvatu Náchoda po 18 letech nic nebrání. Za jak dlouho by se ho lidé mohli dočkat?

Nově oteřený obchvat Velemyšlevsi

Silniční doprava v Náchodě by se během několika příštích let mohl zlepšit. Radnice totiž po dlouhých letech získala platné územní rozhodnutí potřebné ke stavbě obchvatu. Ten povede přes Vysokov, Kramolnu a Dolní Radechovou a po jeho otevření by se měla výrazně zrychlit doprava v centru Náchoda. Tím momentálně projíždí tisíce kamionů denně.

Přesto zástupci ŘSD a projektanti celé stavby představili obyvatelům Náchoda vizualizaci celé trasy, předpokládané termíny i postup jednotlivých kroků. Mimo jiné i podrobnosti k výkupům pozemků. Za některé lidé dostanou i osminásobek ceny určené znaleckým posudkem.

„Máte znalecký posudek, který dává kompletní cenu za předmětnou část pozemku, který je přímo dotčený stavbou. A my v návrhu kupní smlouvy aplikujeme u nestavebního pozemku cenu znaleckého posudku krát osm," vysvětluje projektant Jiří Bláha.

Přípravy na zahájení stavby obchvatu Náchoda intenzivně pokračují, takhle bude vypadat

Podle něj se s majiteli nejvíc dotčených pozemků, kterých se týká demolice, už jednalo, ostatní stovky majitelů pozemků by podklady měly dostat ještě letos.
„Někdy koncem letošního roku by mělo dojít k tomu, že veškeré podklady, návrh kupní smlouvy, znalecké posudky a tak dále, budou doručovány vlastníkům, kteří mají ty předmětné části pozemků, které budeme potřebovat vykoupit."

O nutnosti obchvatu Náchoda ale nejsou všichni přesvědčeni

Ne všichni lidé se ale s plánovanou výstavbou obchvatu smířili. Podle některých nejsou k dispozici potřebné studie, jiní zpochybňují nutnost tak rozsáhlé stavby.

Třeba podle pana Luboše se Náchodu dopravně uleví i bez obchvatu, a to po dokončení dálnice z Hradce Králové přes Trutnov k hraničnímu přechodu Královec.
„Zničí tady poměrně dvě vesnice, které tím obchvatem Náchoda budou zasaženy dost nepěkně. Nemám z toho dobrý pocit."

Přípravy na zahájení stavby obchvatu Náchoda intenzivně pokračují

Podle příznivců je ale obchvat potřeba. Jeho délka bude zhruba 6 a půl kilometru, doplní ho mj. například i dva tunely a nebo víc než 320 metrů dlouhý most.

Podobné informativní schůzky pro obyvatele jako byla ta v Náchodě proběhnou v dalších dnech i v okolních obcích, tedy Dolní Radechové, Vysokově a Kramolně.

Spustit audio

Související