O kapku lepší hokej! Příběh mladého hokejového brankáře Patrika Luska z Hradce Králové

2. únor 2024 07:50

Hokejová Tipsport extraliga oblékne na víkendové zápasy oranžovou. Tahle barva je symbolem nadačního fondu Kapka naděje, který pomáhá dětem s poruchou krvetvorby. Víkendová akce s názvem O kapku lepší hokej má mimo jiné připomenout i jejich příběhy. 

Čtěte také

Patronem letošního ročníku akce je Patrik Luska, třináctiletý brankář hokejového Mountfieldu, který v posledních měsících bojoval s leukémií. Všechno to začalo před víc než rokem, kdy začal být hodně unavený.

Svůj zatím poslední zápas odchytal na ledě Poličky: „Tam jsem prostě už neměl chuť chytat. Ale náhradní brankář nebyl, tak jsem nemohl vystřídat a musel dochytat celý zápas i přes velkou únavu. A chtělo se mi i zvracet.“

„Potom přinesl i poznámku ze školy, že usnul při vyučování. Takže jsme pochopili, že něco je špatně. Protože syn je ADHD, tedy pokud usne při vyučování, tak to asi nebude úplně normální, popisuje Patrikova maminka Olga první příznaky toho, co se později ukázalo být zhmotnělou noční můrou.

Čtěte také

Vyšetření u obvodní lékařky vypadalo na první pohled dobře, ale jen pár minut. „Navenek mu nic nebylo, jen si stěžoval na únavu. A potom nám večer paní doktorka volala, abychom se okamžitě vrátili do nemocnice, že je nutné nějaké dovyšetření.

Do té doby aktivní sportovec a kluk plný elánu skončil na dlouhé měsíce v nemocnici. „Bylo to dlouhé. Zábava už skončila, maximálně na telefonu nebo na počítači. To byla jediná zábava, co jsem v nemocnici měl. Pokud nepočítám povídání s rodiči a se sestřičkami.

Už v té době pomohli kamarádi a spoluhráči z hokejového Mountfieldu. „Hráli jsme spolu různé videohry. A když na to nebyl čas, tak jsme si aspoň telefonovali.

I díky hokeji v sobě objevil bojovníka

Nedostatek zábavy a kontaktu s kamarády ale samozřejmě nebyl největším a ani zdaleka jediným problémem.

Čtěte také

„Měl jsem i nějaké zákazy. Měl jsem přísnou dietu, kterou jsem prostě nesměl porušit, protože bych mohl dostat nějakou infekci. Nebo jsem nemohl do bazénu kvůli katetru. Nesměl jsem dělal shyby ani kliky. Protože to by bylo velké riziko, že by mi ten katetr vyjel, popisuje Patrik Luska, který v sobě i díky hokeji objevil bojovníka.

A leukémie tohohle bojovníka ještě posílila, říká jeho maminka. „Návrat k hokeji pomohl celé léčbě. Protože syn viděl, že se bude moci ke sportu vrátit. I pan doktor mu slíbil, že se časem bude moci k hokeji vrátit. To ho moc motivovalo a bojoval.

Patrik, patron letošního ročníku akce O kapku lepší hokej, se pomalu uzdravuje. Měl štěstí, léčba zafungovala natolik, že se už byl s kamarády sklouznout na ledě, zatím bez gólmanské výstroje.

Čtěte také

Ale jednou se prý určitě do branky vrátí: „Rozhodně se chci vrátit. Udělám pro to všechno, co bude potřeba. A posiluji.

„Bude záležet na něm a na jeho těle. Jak rychle dokáže nabrat zpátky svalovou hmotu. Protože mu ze 60 procent zatrofovaly svaly. A právě díky hokeji si ty svaly pamatují, že byly zvyklé pracovat. O to jednodušší by pak snad mohl být návrat ke sportu. Ale je to otázka několika měsíců, dodává maminka.

Letošní extraligové zápasy na podporu Nadačního fondu Kapka naděje, která pomáhá dětem s poruchou krvetvorby, jsou na programu právě o tomto víkendu a Patrik Luska bude u toho – vhazovat bude čestné buly utkání mezi Mountfieldem Hradec Králové a Českými Budějovicemi.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související