„O jídle by se mělo učit už na základních školách,“ říká šéfredaktorka časopisu F.O.O.D

16. červenec 2019

„Jídlo je kolektivní zážitek a lidi by se měli scházet u stolu,“ ujišťuje dnes už bývalá filmová kritička Darina Křivánková v pořadu Blízká setkání Terezy Kostkové.

„Mně by dávalo smysl, kdyby se o jídle učilo už na základní škole. Co tělu škodí nebo naopak prospívá,“ přemýšlí nahlas Darina Křivánková. „Tím vzniká prostor pro to, aby se například internetem šířila řada mylných informací. Takže tápeme. Ale držela bych se zdravého selského rozumu.“

Současná šéfredaktorka časopisu F.O.O.D. se dříve živila psaním o filmech. „Možná proto, že jsem tak dlouho kritizovala blbé filmy, jídlo zvítězilo. Je to pohon pro tělo, má pozitivní efekt. Není lepší pocit, než někoho dobře nakrmit. Je to k nezaplacení. To je to, co mě na jídle neustále baví a těší.“

Jak se teď dívá na filmy? Jaký měla vztah k jídlu jako malá? Proč si zřídila bytovou restauraci? Je jídlo, na které se opravdu těší? Ochutnala cvrčky nebo sarančata? Vydala kuchařku?

autoři: Tereza Kostková , eh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.