O evropské peníze na zřízení bezplatného wifi připojení mají zájem spíš menší obce než města
Až 120 milionů eur chce Evropská komise investovat na podporu rozvoje bezplatného internetu na veřejných místech jakými jsou parky, zdravotnická střediska, knihovny či muzea. V Královéhradeckém kraji se do projektu chtělo zapojit celkem 26 měst a obcí, jenže některé z nich nakonec ze svého původního záměru ustoupily. Hlavním důvodem byly podle nich nejasné podmínky poskytnutí dotace.
Nebezpečí online světa. Bezpečný internet a kyberšikana. Poradí vám Mgr. Jaroslav Mareš

Radioporadna - Mgr. Jaroslav Mareš - internetová poradna - kouzla a nebezpečí online světa - bezpečný internet a kyberšikana - Zajímavá osobnost je Hostem Radioporadny Českého rozhlasu Hradec Králové každý všední den po 11 hodině.
O voucher ve výši téměř 400 tisíc korun na výstavbu bezplatné wifi sítě usilovali v první výzvě například v Hostinném, Pilníkově, Malých Svatoňovicích nebo Opočně. Jenže po detailním prostudování podmínek dotace od svého záměru upustili.
„Město Opočno má v současné době pokryto historické centrum bezplatnou wifi sítí. A především ta nabídka z Evropské unie obsahovala technické podmínky, které by pro nás bylo velice náročné splnit," říká tajemnice městského úřadu v Opočně Renáta Černá.
Do evropského projektu se nakonec nezapojilo ani samotné krajské město.
„S tím, že by město dostalo část nákladů na hardware a zbytek by muselo hradit samo. Jako konektivitu, údržbu a servis zařízení, po pěti letech obměnu zařízení a podobně. Proto se město rozhodlo do výzvy nepřihlásit," vysvětluje za královéhradecký magistrát Kateřina Šmídová.
Ministerstvo vnitra prý ale žádné větší výtky k projektu nezaznamenalo, říká Ondřej Krátoška.
„Podmínky evropské komise k čerpání poukázky se mohou zdát poměrně přísné, ale není nám známo, že by byly pro obce nevýhodné. Obce nás s kritikou neoslovují, možná proto, že nemáme přístup do registračního portálu."
Čtěte také
V Královéhradeckém kraji o dotace na zřízení bezplatných wifi sítí žádaly spíše menší obce, jako jsou třeba Libňatov, Velké Svatoňovice nebo Barchov.
„Na jednu stranu si myslím, že občané budou mít informace hned po ruce v těch svých chytrých telefonech. Pokud si budou chtít něco zjistit, tak ty informace získají hned," vysvětluje nezávislý starosta Barchova Ladislav Vlachý, co si od projektu slibuje.
Obce a města budou muset podle projektu platit náklady za samotné internetové připojení a servis zařízení.
Související
-
Kyberkriminalita aneb jak nenaletět šmejdům na internetu a na sociálních sítích
Bc. por. Jakub Vintera z Policie ČR v Náchodě spolu s paní Alenou v naší radioporadně na téma: kyberkriminalita. Jak se bránit šmejdům v elektronickém prostředí.
-
Nebezpečí internetu. Poslané miliony nebo erotické fotky neznámým lidem. Týká se každého z nás
Kyberkriminalita je podle policistů největší problém současnosti. Týká se prakticky všech věkových kategorií, internet totiž používají jak mladí, tak i ti dříve narození.
-
Jak zajistit bezpečnost našich dětí? Bezpečně do školy a ze školy. Ale dnes také na internetu!
Vrchní komisař Policie ČR kpt. PhDr. Ondřej Moravčík v naší radioporadně na téma: bezpečně nejen ze školy a do školy. Jak zajistit bezpečnost našich dětí?
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Spěch překáží politice, vzkázal Lavrov Američanům. Odmítl se vzdát elektrárny
-
Trumpova vyjádření jsou matoucí a často si odporují. Záleží na tom, jakou má náladu, říká analytik
-
Kometa prohrála s Pardubicemi 1:5. O vítězi extraligy tak rozhodne až sedmý zápas
-
‚Škoda, že zničil a spálil svou reputaci.‘ Muskova popularita v USA klesá. Propadly se i zisky Tesly