Nový domov pro seniory se začíná stavět v Rychnově nad Kněžnou. Tato služba tu chybí

6. říjen 2016
Vizualizace nového domova pro seniory v Rychnově nad Kněžnou

V Rychnově nad Kněžnou začínají stavět nový domov pro seniory. Zařízení pro neustálou péči ve dvanáctitisícovém městě chybělo - nejbližší domovy pro seniory jsou v Borohrádku, nebo v Přepychách. Rychnovský domov pro seniory nabídne 30 lůžek a přestěhuje se do něj také stacionář pro seniory.

Třípatrová budova vyroste v areálu v ulici Na Drahách a propojená bude se stávajícími domy s pečovatelskou službou.

Budovy budou spojené, takže nám všechny problémy s přesunem pacientů skončí, a to je dobrá zpráva a moc se na to těšíme.Hana Skořepová, ředitelka Sociálních služeb města Rychnov nad Kněžnou

„Bude to taková budova tři v jednom. Počítáme s jejím využitím pro terénní službu zdravotní i sociální, přestěhuje se sem denní stacionář a především, a to je nejdůležitější, vznikne tady 30 lůžek klasického domova pro seniory," říká ředitelka Sociální služeb města Rychnov nad Kněžnou Hana Skořepová.

A doplňuje: „Budou to dvoulůžkové pokoje a vždy dva pokoje budou mít společné sociální zařízení. Jinak v každém pokoji bude předpokládáme televize, bude tam wi-fi, bude tam zařízení sestra-pacient."

Čtěte také

Sociální služby se už dnes starají o 300 stovky klientů formou terénní služby - za seniory jezdí přímo domů a pomáhají jim s tím, na co už nestačí.

Klasická pobytová služba - tedy domov pro seniory - v okolí Rychnova chybí
„Nechybí to jen městu, chybí to celému území s obcemi s rozšířenou působností. V dnešní době doopravdy nám říkají statistiky, že věk seniorů stoupá. A stoupá také potřeba zabezpečení jejich péče," vysvětluje vedoucí rychnovského odboru sociálních věcí Josef Šimerda.


Nejbližší domovy pro seniory jsou dnes v Borohrádku, nebo v Přepychách.

„Kapacita je omezená a čekací lhůty do těchto zařízení se počítají na měsíce, někdy i roky," dodává Josef Šimerda.

Nový domov pro seniory má stát 60 milionů korun - dvě třetiny zaplatí dotace z ministerstva práce a sociálních věcí, deset milionů zaplatí hradecký kraj a zbytek doplatí město.

Potvrzuje to nezávislý starosta Rychnova Jan Skořepa: „Město se podílí asi 10-12 miliony."

Domov pro seniory má být hotový do dvou let.

Vizualizace nového domova pro seniory v Rychnově nad Kněžnou