Novopačtí hokejisté slaví 90 let založení klubu. Zázemí chybělo, hrálo se i na zamrzlém koupališti

2. březen 2024 08:15

V současné době mají desítky členů a na utkání pravidelně chodí věrní fanoušci. Začátky hokejových předchůdců byly ale náročné, trénovali třeba i na zamrzlém koupališti v sousední obci. Zázemí jim zpočátku chybělo a jejich výstroj byla velmi chudá. 

Teď slaví hokejový klub v Nové Pace devadesáté narozeniny. Má novou zastřešenou halu a řady jeho členů se neustále rozrůstají. Začátky ale byly podle pamětníků náročné.

Čtěte také

S bývalým novopackým hokejistům Josefem Antošem stojíme u ledové plochy uvnitř zimního stadionu. Před 90 lety ale tady byla zelená tráva, nic tady nebylo. Hokejisté začali trénovat ve Staré Pace. „Na zamrzlém koupališti, mantinely byly na jedno prkno. Vyhovovalo, že to bylo koupaliště, takže ta plocha byla rovná a zajištěná. Tak se tam dvě sezóny hrálo.“

Počet hokejistů z počátku nebyl příliš velký, bylo jich málo, ale zase to byli opravdoví nadšenci. „Hrálo se tenkrát v sedmi či devíti lidech, kdy obránci třeba ani nestřídali. Kdo měl zkrátka brusle a chuť, tak hrál hokej.

Dalším místem, kam se potom novopacký hokejový klub přesunul, byl prostor u trati, u polikliniky. „V létě, v červenci to shořelo. Zůstal tam jen z hydrantu takový slitek z hliníku. To bylo všechno, říká jednatel bruslařského klubu Bohumil Šmika.

A hokejový klub přišel doslova o všechno. „Úplně. Tam chlapi vytvořili krásné, dřevěné šatny, střídačky, trestnou lavici i mantinely. Osvětlené to bylo krásně, ale nezůstalo tam po tom požáru vůbec nic.

V Nové Pace pak nebylo kde trénovat, takže nezbylo nic jiného, než jezdit někam k sousedům. „Všichni jsme jezdili po zimních stadionech až do Varnsdorfu, do Poděbrad, Nymburka, do Lomnice. A to celých dlouhých 15 let.

Čtěte také

Velký zlom nastal, když se pak začala budovat ledová plocha v místě dnešního zimního stadionu v Nové Pace. „Ovšem dělalo se to takzvaně v akci Z a trvalo to neskutečně dlouhou dobu. Přes pět let trvala příprava stavby, dva roky jen staveniště.

Porod zimní plochy tady byl opravdu hodně náročný a stál velké úsilí. „Je to už za námi. A teď jsme minimálně třetí nejhezčí a nejkvalitnější zimní stadion v celé oblasti.

Jak často se člověk na zimní stadion dostane? „Na krajskou ligu chodíme samozřejmě pravidelně. A na utkání vnuků, to jsou mladší a starší žáci. Zima nás prostě doma nenechá."

Bývalí novopačtí hokejisté se shodují v tom, že své následovníky budou chodit podporovat, jak jen to bude možné.

Spustit audio

Související