Novinky z afrického Madagaskaru a Konga na vás čekají v zimním Safari Parku Dvůr Králové

25. leden 2020 10:35

I v zimě na nás v Safari Parku Dvůr Králové čekají zajímavé novinky. Patří mezi ně například nová terária s plazy, hady a hmyzem v expozici Madagaskaru a v expozici Konga málo známý páv konžský. Pod střechu Ptačího pavilonu se teď vypravíme v doprovodu zoologa Michala Podrázského a reportérky Dany Voňkové.

V expozici Madagaskar, která se nachází v přední části pavilonu Ptačí svět, najdou návštěvníci dvorského safari parku nová terária pro plazy, obojživelníky a hmyz. Mohou tam pozorovat například felsumu madagaskarskou a Standigovu, hroznýše madagaskarského, psohlavého a Dumerilova, rákosničku běloskvrnnou a šváby syčící.

Novinkou v expozici Konga jsou kachničky pestré i páv konžský

Samec páva konžského se pyšní kovově lesklým zeleným a tmavomodrým peřím.

Čtěte také

V současné době je Safari Park Dvůr Králové jedinou zoo ve střední Evropě, kde se můžete s tímto opeřencem setkat.

Páv konžský dosahuje délky 60 až 70 cm a váhy 1 až 1,5 kg. Samec má bronzově, zeleně a tmavomodře zbarvené peří s kovovým leskem, samice je šedozelená.

Obě pohlaví mají holý načervenalý krk a hlavu a péřovou chocholku na temeni. Žijí monogamně, budují hnízda na stromech, do kterých samice klade dvě až čtyři vejce, mláďata se líhnou po čtyřech týdnech.

Páv konžský se živí hmyzem, ovocem a semeny

A jak byl páv konžský objeven? Americký zoolog James Chapin si při své výpravě do Konga v roce 1913 všiml čelenky domorodého náčelníka, ve které byla pera dosud neznámého druhu ptáka.

Logo

Určit je se mu podařilo teprve roku 1936, když v depozitáři královského muzea střední Afriky v belgickém Tervurenu náhodou objevil vycpaný exemplář páva konžského, který se do sbírek muzea dostal už roku 1896.

Čtěte také

Tehdejší vědci však nevěřili, že by v Africe mohli žít pávi, proto uloveného jedince označili za křížence dovezeného asijského páva s místní drůbeží a nedoporučili ho vystavovat.

Páv konžský je dosud vzácný druh, žijící v neprostupných deštných pralesích především v národním parku Salonga. Páva konžského ohrožuje vypalování lesů a lov pro maso. Populace ve volné přírodě patrně nepřesahuje deset tisíc jedinců. Zatím jedinou evropskou zoo, kde se daří tento druh pralesního páva rozmnožit, je Antverpská zoo.

Spustit audio

Související