Nové vybavení za 10 milionů korun dostane na podzim Domov důchodců v Černožicích

17. srpen 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Staří lidé si zaslouží naši pozornost i pomoc (ilustrační foto)

V opravovaném Domově důchodců v Černožicích na Královéhradecku jsou na řadě finální práce. Kromě nábytku domov získá také techniku na bezpečnou manipulaci s klienty. Domov právě v současné době opravují dělníci. Jen samotná rekonstrukce budovy z roku 1926 bude stát zhruba 44 milionů korun a hotová má být na podzim.

Jsme v kuchyni a jídelně ve spodní části budovy. „Tady se všechno dělá nově. Teď už se dělají i podhledy. Budou se osazovat radiátory a bude se dělat povrchová úprava," říká Martin Scháněl, ředitel Domova důchodců Černožice.

Čtěte také

Je vidět, že pokračují práce právě na podlaze. „Je to tak. Je to to poslední, co se pokládá. Dlažba, nebo linoleum," doplňuje Martin Scháněl.

Přesouváme se do kaple. Ta bude mít svou původní podobu?

„Bude mít téměř původní podobu. Akorát, jak se dělají nové rozvody, tak jsou tu zase podbití a sádrokartóny. Ale jinak bude fungovat zase k tomu svému původnímu účelu. Jak pro klienty domova, tak i pro veřejnost, která tu může mít bohoslužby," vysvětluje Martin Scháněl.

Senior

V dalších třech patrech jsou pokoje pro klienty. Stojíme tu se stavbyvedoucím Miloslavem Klinderou: „Teď jsme ve čtvrtém nadzemním podlaží. Máme tu vymalováno, obklady sociálních zařízení, zadlážděné sociální zařízení. Chybí finální povrchová úprava podlah, to je linoleum. Vnitřní zárubně a dveře. A pak uklidit a předat objekt."

Stavba by měla být hotová v říjnu

„Nábytek se bude stěhovat ke konci stavby. To znamená v průběhu října. A pak následně po kolaudaci, která bude v půlce října," doplňuje ředitel Domova důchodců Černožice Martin Scháněl.


Královéhradecký kraj do nového vybavení pro domov důchodců v Černožicích investuje zhruba 10 milionů korun. Dopňuje mluvčí kraje Martina Gotzová: „Plánujeme nakoupit celý nový mobiliář. Ten bude čítat šatní skříně, stoly a židle. Všechen nábytek samozřejmě musí splňovat požadavky na specifické rozměry a aby byl v souladu se zajištěním prostorové bezbariérovosti pokojů."

Klienti by se měli postupně stěhovat zpět od poloviny listopadu.

autor: Marika Konárková
Spustit audio