Nové Centrum architektury v Hradci Králové je prvním mimopražským zařízením svého druhu v Česku

7. únor 2024 07:57

V Hradci Králové začalo fungovat krajské Centrum architektury. Sídlí v Galerii moderního umění na Velkém náměstí a je prvním mimopražským zařízením svého druhu v Česku. Zřizuje ho Královéhradecký kraj a využívat ho budou moct samosprávy obcí a měst v celém regionu. Pomůže jim třeba při přípravách architektonických projektů.

Čtěte také

„Tím, že je první, tím že jinde nic podobného neexistuje, tak tím je daná jeho jedinečnost. Byť na druhou stranu jsme trochu inspirování některými příklady ze zahraničí a zároveň i pražským Institutem plánování a rozvoje a Centrem architektury a městského plánování. My máme vlastně podobný plán činnosti,“ vysvětluje vedoucí nového Centra architektury Michal Kudrnáč.

Podobně jako pražský Institut plánování a rozvoje bude i hradecké centrum architektury pomáhat samosprávám například s přípravou staveb nebo architektonických soutěží. „Zároveň je tam vlastně ten druhý pilíř, který tu naši činnost by měl prezentovat, popularizovat kvalitní architekturu, vysvětlovat, v čem spočívá, přinášet nové trendy a komunikovat nejen se samosprávami, ale i s odbornou a širší veřejností.

Čtěte také

Nápad na založení Centra architektury vzešel při plánování Strategie rozvoje kultury Královéhradeckého kraje.

Architektura je podle Michala Kudrnáče jedna z oblastí kultury, kterou lidé vnímají jako důležitou. „Zároveň z toho vyšla taková ne úplně lichotivá věc. Máme tady obrovské architektonické dědictví, od románského období, přes gotiku, baroko až po funkcionalismus, ale posledních 30 let zase tolik pozitivních stop nezanechalo. A bylo by dobré s tím něco dělat.

Rozvoj architektury ve městech a obcích v Královéhradeckém kraji chce nově vzniklá organizace podpořit také pořádáním výstav, workshopů nebo přednášek. Na první takové setkání přišlo do foyer Galerie moderního umění v Hradci Králové více než 70 lidí. „Většinou jsou to představitelé samospráv, starostové, místostarostové, radní, zastupitelé.

Čtěte také

Michal Kudrnáč je v současnosti jediným zaměstnancem, který v Centru architektury pracuje. Od 1. března by ho na pozici produkční měla doplnit ještě další zaměstnankyně.

„Je to s ohledem na to, že my vždy přemýšlíme o těch věcech tak, že postupně vznikají. Od jednoho člověka, od menšího týmu a postupně se mohou rozrůst. Dle určitých potřeb, které v našem kraji nastanou, vysvětluje František Zachoval, ředitel Galerie moderního umění, pod kterou Centrum architektury prozatím patří.

Pokud vše půjde podle plánů, mohlo by v budoucnu Centrum architektury fungovat samostatně.

Spustit audio

Související