Nová základna záchranky v Temném Dole přinese rychlejší zdravotní pomoc do východních Krkonoš

9. květen 2021 08:52
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy V Temném Dole v Krkonoších pokračuje stavba nové základny zdravotnické záchranné služby

V Temném Dole na Trutnovsku je už téměř dokončena stavba výjezdové základny záchranné služby a školicího střediska za více než 40 milionu korun. Záchranka by se díky novému objektu měla rychleji dostat například do oblasti Pece pod Sněžkou. 

„Teď se dodělávají stavební úpravy a vybavení," popisuje aktuální situaci mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Ivo Novák.

Čtěte také

Další fází je pak stěhování a vybavování. Po prázdninách by se v novém objektu mohly konat první výukové semináře.
„Od prosince bychom potom chtěli zahájit provoz nové další posádky výjezdové skupiny o kterou navýšíme počet našich skupin. Ta by měla fungovat s příchodem zimní sezóny tak, aby dojezdové časy do Pece pod Sněžkou a přilehlých oblastí byly podstatně kratší."

Záchranka by totiž měla na místo dojet do 20 minut, a právě dostat se do oblasti Pece pod Sněžkou v časovém limitu, je mnohdy velmi obtížné.
„Zejména při horších podmínkách, zhoršené viditelnosti nebo sněhu či náledí bývá opravdu velký problém dosáhnout takového dojezdového času do této oblasti. A právě proto jsme přesvědčeni, že základna v Tmavém Dole tyto časy naprosto zásadně zlepší."

Časy dojezdů se dokonce mohou zlepšit i o více než polovinu. Společně s výjezdovou základnou vznikne i školící středisko, které bude nejen pro záchranáře.

Čtěte také

„Bude vybavené trenažéry, kde budou záchranáři, ale nejen oni, se moci školit pro další výkony. To školící středisko tedy nebude sloužit jen záchranářům, ale také hasičům a policistům, kteří zde budou moci nabývat další zkušenosti," říká mluvčí Královéhradeckého kraje Dan Lechmann.

A dodává, že stavební práce včetně montáže interiéru by podle předpokladů měly být hotové v červnu tohoto roku.
„Plán dokončení byl přelom dubna a května. V tuto chvíli to není možné úplně dokončit vzhledem k tomu, že zima byla poměrně dlouhá a technologické možnosti neumožňovaly dokončit zejména venkovní části exteriéru."

Cena celého projektu je 42 milionu korun. 90 procent částky je hrazeno z evropské dotace a zbytek doplatí kraj.

Spustit audio

Související