Nosorožec Eliška z Dvora Králové dorazil do Afriky. Pomůže tam k záchraně druhu

Elišku, nosorožce narozeného ve Dvoře Králové, přepravilo letadlo do Tanzánie. V tamním parku by měla žít a přispět k záchraně populace nosorožce černého

Samice nosorožce černého Eliška, která se narodila v ZOO ve Dvoře Králové, dorazila do Afriky, do míst, odkud pocházejí její předci. Letadlo se vzácným zvířetem dosedlo na letiště Kilimanjaro v Tanzanii dnes v sedm hodin ráno.

Letadlo se skoro tunovým zvířetem vyrazilo z České republiky v neděli před devátou ráno.

Podle původních plánů mělo v Tanzánii přistát dnes v pět ráno, nakonec to však bylo o něco později, protože cestou muselo kvůli špatnému počasí mezipřistát v Itálii. Nebyla to výraznější komplikace – s touto možností se počítalo.

Po přistání se nosorožec vydal ještě na několikahodinovou cestu do rezervace v Mkomazi, kde bude žít.

Protože se jedná o vzácného tvora, je Eliška pod ozbrojeným dohledem. „Už tady na letišti byli ozbrojení strážci se samopaly,“ přiblížil z místa zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Marek.

Pod přísným dohledem bude zvíře i dál. Nosorožci jsou totiž terčem pytláků, kteří usilují o jejich rohy.

Ve volné přírodě žije posledních asi 800 jedinců nosorožce černého, jinak také dvourohého. Jejich populaci se však daří znovu navyšovat.

Podíl na tom má i zoo ve Dvoře Králové. Do Tanzánie už odtamtud převezli tři dospělé nosorožce a samice v rezervaci už dvě mláďata porodily.

ZOO Dvůr Králové posílá dalšího nosorožce do Afriky. Eliška vyrazí na cestu