Nezletilý figurant nakoupil alkohol v sedmi z devíti kontrolovaných provozoven na východě Čech

18. červenec 2019 09:38

Inspektoři České obchodní inspekce se na Broumovsku zaměřili na to, zda v restauracích nebo u stánků neprodávají alkohol mladistvým. V plánu měli během včerejška šest kontrol, nakonec stihli čtyři. A ve všech čtyřech případech to dopadlo tak, že si mladistvý figurant alkohol objednal úspěšně.

Česká obchodní inspekce kontrolovala v uplynulých dvou dnech dodržování zákazu prodeje alkoholu mladistvým v Pardubickém a Královéhradeckém kraji. Nezletilý figurant, kterého smí inspekce už několik let používat, nakoupil alkohol hned v sedmi z devíti kontrolovaných provozoven.

Inspektoři z České obchodní inspekce pokračují v kontrolních akcích. Na co se zaměřili?

Malinovku bychom měli pít v množství, odpovídajícím obsahu cukru

Česká obchodní inspekce provádí teď v letní sezóně každý den jednu kontrolu za druhou. Zatímco v úterý se kontroloři v Královéhradeckém kraji zaměřili na kiosky v okolí Hradce Králové, ve středu se vypravili na Rychnovsko. V Potštejně kontrolovali nejen cukrárny a občerstvení na hradě, ale i tamní kemp.

Úterní kontroly na Pardubicku byly v uvozovkách „úspěšné" ve třech z pěti případů, pouze dva prodejci si od figuranta vyžádali doklad o potvrzení věku a pak mu nenalili.

O den později na Broumovsku mladík nakoupil ve všech případech, jak potvrdil jeden z inspektorů.
„Provedli jsme čtyři kontroly se zaměřením na dodržování zákazu prodeje alkoholu a tabákových výrobků mladistvým osobám do 18 let. Ve všech čtyřech případech jsme měli pozitivní zjištění. Ve všech čtyřech případech prodali alkoholický nápoj a v jednom případě i cigarety."

Provinilcům hrozí ve správním řízení sankce až jeden milión korun

Zatím ale Česká obchodní inspekce uděluje podle ředitele Královéhradeckého a Pardubického inspektorátu Františka Švihlíka pokuty kolem padesáti tisíc. To tedy v případě, že jde o první provinění.

Pivo

V některých prodejnách nebo restauracích ale padesátitisícová sankce nestačila a inspektoři zjistili prodej alkoholu mladistvým i při další návštěvě.

„Sankcionování takového výtečníka se stupňuje a hrozí mu uzavření provozovny alespoň na dva dny," říká František Švihlík.

Na Broumovsku každý z inspekcí navštívených podnikatelů pochybil a bude muset platit

Nebylo divu, že majitelům takových zařízení není do řeči. Tentokrát se to ale aspoň obešlo bez takzvaných „mezních situací". I s těmi se inspektoři setkávají.
„Kontrolovaná osoba to kontrolní zjištění úplně neunese a potom dochází třeba i k verbálnímu útoku na inspektory nebo na mladistvou přizvanou osobu. Proto ihned tuto osobu po kontrolním nákupu z provozovny odvedeme."

Kvalita stravy, voda ke koupání i prodej alkoholu mladistvým. V létě se hygienici a ČOI nezastaví

V létě se hygienici a kontroloři ČOI nezastaví (ilustrační foto)

Desítky různých kontrol provádějí v létě pracovníci České obchodní inspekce, ale také hygienici na území celého Královéhradeckého kraje. Zajímá je hned několik oblastí. Například stravování, nebo kvalita vody ke koupání. Inspektoři ČOI pak také sledují prodej alkoholu a tabákových výrobků mladistvým.A v minulosti už se dokonce stalo, že členové inspekce čelili i fyzickému napadení. I z toho důvodu pracují v anonymitě a jejich jména od nás neuslyšíte ani teď.

Stejně tak vám neřekneme, kam vyrazí příště. Zatím to netuší ani ředitel František Švihlík.
„Nebudu říkat, že nemáme podněty. Jsou takové podněty na prodávání alkoholu mladistvým, ale vedle toho děláme naprosto náhodný výběr kontrolovaných osob."

Majitelé podniků, ve kterých kontroly zjistily pochybení, teď čeká správní řízení, v němž mají možnost odvolání.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související