Nezapomeňme! Osudové události srpna 1968 si připomněli lidé na náměstí Osvoboditelů v Hradci Králové
Od chvíle, kdy okupační armády vojsk Varšavské smlouvy překročily hranice Československa, uplynulo 55 let. Na náměstí Osvoboditelů v Hradci Králové si to lidé připomněli akcí s názvem "Nezapomeňme!" Zazněly autentické dobové nahrávky z hradeckého rozhlasu a na místě bylo také několik pamětníků. S jedním z nich hovořila reportérka Adéla Kavříková.
„Vítám vás na dnešním shromáždění k 55. výročí okupace Československa v srpnu 68. Toto setkání jsme nazvali Nezapomeňme.“
Na náměstí Osvoboditelů v Hradci Králové stojí zhruba stovka lidí. Na místě, kterému se říká „U tanku.“ Poválečný pomník se sovětským tankem T-34 byl při srpnové okupaci popsaný hesly proti vojskům Varšavské smlouvy.
Čtěte také
„Rok 1968 byl jednou z klíčových událostí v životě zejména našich rodičů. Ten rok bohužel skončil jako rok zmařených nadějí. Je nás ale stále více, kvůli komu je nutné klíčové události 20. století znovu a znovu připomínat.“ K lidem promlouvá Jan Vaněk ze sítě Aktivních občanů Hradce Králové.
Kromě 55 let starých srpnových událostí připomíná, že nyní už 550 dní okupuje Rusko Ukrajinu. Poslouchají ho i pamětníci srpnové okupace.
„No, kupodivu, ve svých 80 letech to mám v živé paměti. Když jsem si ráno pustil po páté hodině rádio, tak jsem se úplně zděsil. Čekal jsem všechno, ale že sem vlítnou, to jsem opravdu nečekal,“ panu Jiřímu Němečkovi bylo v té době 25 let.
Čtěte také
A jako učitel o prázdninovém volnu pracoval v hradecké Škodovce. „Tam se stavělo, protože jsem původem stavař. Stavěla se tam hala chemie a já jsem jel do fabriky na šestou hodinu a proti mně polský tank. Tak jsem se úplně vyděsil, protože ten podjezd u Škodovky je tak akorát pro tank a dvě kola. A já jel na kole.“
Vzpomínky z osudových dnů v roce 68 má Jiří Němeček spojené také s neustálým sháněním informací. „Samozřejmě jsem sháněl všechny noviny, které tady vycházely. A co se týče rozhlasu, to, co tady zaznělo o hradeckém rozhlase, bych jen potvrdil. Vysílali do poslední chvíle, jak mohli.“
Vysílání hradeckého rozhlasu probíhalo utajeně z několika různých míst ve městě. V průběhu okupace nebylo přerušeno.
Související
-
Srpen 68 v ulicích Hradce Králové na barevných fotografiích Josefa Krejsy. Naděje byla zašlapána
Český rozhlas Hradec Králové vystavuje úžasné barevné autentické fotografie Josefa Krejsy připomínající srpnové události roku 1968 v ulicích Hradce Králové.
-
Střelbou do nevinných lidí vyvrcholila 7. září 1968 dusná atmosféra bratrské pomoci v Jičíně
Nejčernějším dnem okupace vojsky Varšavské smlouvy se pro obyvatele Jičína stala sobota 7. září 1968. Tragická a nesmyslná smrt Jaroslava Veselého a Zdenky Klimešové.
-
Městské muzeum v Jaroměři vás vezme v čase do společenské atmosféry srpna roku 1968
Události spjaté s okupací naší země vojsky Varšavské smlouvy si tam můžete připomenout v expozici nazvané „My vás tady nechceme!, aneb občanem Jaroměřska v roce 1968".
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Stát selhal.‘ Soud ‚přelomovým‘ rozhodnutím uznal, že Česko shromažďuje data z mobilů protiprávně
-
Násilný exces pražského policisty. V průchodu ztloukl obuškem muže, pak si na něj klekl a pokračoval
-
Obchodník s Ukrajinou. Trumpa osud země nezajímá, zároveň právě on drží klíč k jednáním o míru
-
I řeholnice jdou s dobou: Aplikace na modlení, Wi-Fi v klášteře i šíření víry na sociálních sítích