Nezaměstnanost na Královéhradecku stoupla

Míra nezaměstnanosti v našem kraji se za poslední měsíc zvýšila o půl procenta na 6,2 procenta. Celorepublikový průměr je ještě o více než 1 procento vyšší. Nově se na úřady práce přihlásilo v našem kraji přes 3300 uchazečů. Nových pracovních míst je ale jen 840. Míra nezaměstnanosti v kraji stoupla o 3 až 7 desetin procentního bodu. Nejnižší zůstává na Hradecku, 4,8, a nejvyšší na Trutnovsku, 7,7 procenta. 7,5 procenta má za únor Jičínsko, 6,3 okres Náchod a 5,5 procenta Rychnovsko. Na jedno volné pracovní místo připadá v průměru přes 9 lidí. Na Hradecku pouze 7, na Jičínsku je to ovšem přes 20 zájemců. Na 2 000 volných pracovních míst v kraji je aktuálně přes 18 tisíc uchazečů.

Za nárůstem nezaměstnanosti stojí především hospodářská krize. Mnohé firmy v regionu omezují výrobu a propouštějí. Propuštění desítek lidí v minulých měsících v regionu postihlo například firmy Petrof, Filec Europe Centrale, Slezan, Dietfurt, Tessitura Monti Cekia, Technistone či Artex. Propuštění zhruba 130 lidí z továren v Hradci Králové a Náchodě také oznámila gumárenská společnost Rubena, uvedl ředitel hradeckého úřadu práce Martin Horák.
V rámci republiky má hradecký kraj, spolu s Plzeňským, třetí až čtvrtou nejnižší nezaměstnanost v zemi. Nižší nezaměstnanost je jen v Praze a ve Středočeském kraji.

Průměrná hrubá mzda v Královéhradeckém kraji loni vzrostla o 8,6 procenta na 20.195 korun. Lidem tak proti roku 2007 v peněženkách měsíčně přibylo 1592 korun. Reálná mzda, tedy mzda po odečtení inflace, stoupla zhruba o dvě procenta, což byl nejnižší nárůst za posledních deset let. Vyplynulo to z údajů Českého statistického úřadu.
Mzdy v hradeckém kraji rostly jen o málo rychleji než v celé republice, která vykázala zvýšení o 8,5 procenta na 23.542 Kč. Mzdové zaostávání kraje za průměrem země tak pokračuje. Zatímco v roce 2007 byl rozdíl mezi průměrem hradeckého kraje a republikou 3091 korun, loni to bylo již 3347 korun.
Mezi 13 kraji a Prahou obsadil region ve srovnání výše mezd podprůměrné 11. místo. Nejvyšší mzdy byly opět v Praze, a to 29.408 korun. Na opačném konci byl Karlovarský kraj s platem 19.411 Kč.