Nevíte, co je manuální neboli myoskeletální medicína? Ortoped MUDr. Jiří Černý vám to řekne
Ortoped MUDr. Jiří Černý v naší radioporadně na téma: manuální neboli myoskeletální medicína.
Myoskeletální medicína neboli česky manuální medicína se zabývá zjišťováním příčin poruch a diagnostikou funkce páteře a kloubů a jejich následnou terapií a léčbou. Slovo vzniklo jako složenina: myos = sval + skelet = kostra. Svými vyšetřovacími postupy dokáže manuální medicína odhalit v oblasti páteře, kloubů a svalů různé blokády, nepohyblivosti nebo svalové křeče.
Zharmonizujte si tělo metodou starou 5 000 let. Ortoped MUDr. Jiří Černý a reflexní terapie
Ortoped MUDr. Jiří Černý v naší radioporadně na téma: reflexní terapie.
Následně za použití jemných mobilizačních a manipulačních technik je možno tyto poruchy efektivně odstraňovat.
Od klasických masáží a mobilizací se myoskeletální medicína odlišuje celostním přístupem. Poruchy pohyblivosti páteře, kloubů či svalů považuje za projev nemoci, nikoli za její příčinu.
Součástí manuální medicíny není jen uvolnění blokády nebo náprava ztracené hybnosti. Terapeut zároveň analyzuje životní styl pacienta a jeho pohybové návyky. Výsledkem je doporučení, kterak přizpůsobit pohybovou aktivitu svému zdravotnímu stavu a to tak, aby se předešlo vzniku obdobných problémů v hybné soustavě, nebo se aspoň jejich vliv minimalizoval.
Oficiálně se termín „manuální medicína“ začal používat v roce 1965, kdy byla v Londýně založena společnost La Fédération International de Medicin Manuel. Dnes se užívá spíše termín „myoskeletální medicína“, případně „myofasciální techniky“.
Zakladatelem manuální medicíny u nás byl prof. Karel Lewit, který po druhé světové válce pracoval na prestižní neurologické klinice dr. Hennera v Kateřinské ulici v Praze. Dostal se zde k výzkumu a léčbě výhřezu meziobratlové destičky. Inspirací se pro něho stala i chiropraktička paní Čápová, která studovala chiropraxi v Americe.
Celou radioporadnu s MUDr. Jiřím Černým si můžete poslechnout v našem audio-archivu:
Související
-
Přes 60 let pomáhá Vojtova metoda dětem i dospělým po celém světě zlepšovat fungování svalů
Odborníci na Vojtovu metodu i rodiče nemocných dětí si Václava Vojty váží. Letošní rok byl ve znamení 100. výročí narození jejího autora.
-
Většina dětských ortopedických vad nebolí. Proto je třeba tyto vady vyhledávat a včas léčit
MUDr. Ondřej Adamec v naší radioporadně. Téma: dětská ortopedie.
-
Co je příčinou únavové zlomeniny? Jak se léčí a jak takovému poranění předcházet
MUDr. Jiří Černý v naší radiopradně na téma: novinky v oblasti ortopedie a traumatologie. Únavové zlomeniny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.