Neviditelná pomoc a náhrada brýlí. Kontaktní čočky očima optometristky: Nevzdávejte se komfortu

14. srpen 2024

Kontaktní čočky v létě, to je téma dnešní radioporadny. Jak je nosit a na co nezapomínat? Můžeme s nimi plavat? Neničí je Slunce a jak je to s jednorázovými čočkami? To vše rozebereme s optometristkou Kristýnou Štěbetákovou, která přijala naše pozvání do studia.

Co to jsou vlastně kontaktní čočky?
Je to neviditelná náhrada brýlí. Mnoho lidí kontaktní čočky používá a u většiny z nich ani nepoznáme, že nosí nějakou brýlovou korekci. Je to taková neviditelná pomoc.

Kristýna Štěbetáková ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Lidé říkají, že je to takový malý zázrak, který lidem umožňuje provozovat cokoliv bez omezení brýlí. Tedy je to asi už rozšířená a populární záležitost.
Ano. Za mě je to spíše o tom, že lidé nosí více kontaktní čočky než brýle, i přesto, že ne všichni kontaktní čočky snesou. Tam je to taková výjimka, že někdo právě potřebuje jednorázové nebo jednodenní kontaktní čočky.

Kontaktní čočka je náchylná na manipulaci. Jak na ni člověk chytá, jak se jí dotýká. Rizikovější je podle mne manipulace než teplo.
Kristýna Štěbetáková, optometristka

Četla jsem, že někteří lidé nemají kontaktní čočky příliš v oblibě kvůli rizikům, která přinášejí. Vy také nemáte čočky, nosíte brýle. Tedy je otázka jak k tomu přistupovat.
Já se s čočkami úplně nesnesu, jsem zrovna ten člověk, kterému nevyhovují čočky jako takové. Ale můžete mne potkat v čočkách na horách, na lyžích, ani k moři brýle nenosím. Tam to prostě řeším kontaktními čočkami.

Čtěte také

Myslíte si, že je rozdíl v používání čoček u mladších a starších lidí? Jsou ta rizika stejná pro třicátníky jako pro osmdesátileté seniory?
To riziko bude asi všude podobné. Jediné, co tady platí, že čím jsme starší, tím máme sušší oči. Takže tam jde spíše o reakce na suchost čočky v oku. A je to jen o tom, jak jsme každý k tomu náchylný a jak k tomu přistupujeme.

Je léto všeobecně pro naše oči náročnější období?
To si nemyslím, přijde mi, že celoročně je to podobné. Naopak si myslím, co se používání kontaktních čoček týče, že v létě lidé díky různým letním radovánkám u vody ty čočky střídají častěji. Kolikrát člověk má čočku jen týden a rovnou ji jde obměnit. Naopak si kolikrát říkám, že to spíše lidé prohazují a více šidí přes zimu než v létě.

Vždy říkám, že přes ty čočky vnímáme svět, je tedy fajn, aby byly v očích komfortní. Pokud nejsou komfortní, zkuste jinou značku.
Kristýna Štěbetáková, optometristka

Letos za sebou máme už několik opravdu hodně tropických dní, což je pro náš organismus hodně náročné. Nerozpustí se při těch vysokých teplotách kontaktní čočky?
Neměly by. Ona totiž čočka udržuje teplotu, jakou má člověk na těle. Řekněme, že je to kolem 37 až 38 stupňů, což by čočka měla vydržet. Na co je ale náchylná, to je manipulace s ní. Jak na ni člověk chytá, jak se jí dotýká. Tedy rizikovější je podle mne manipulace než samotné teplo.

Čtěte také

Hydratace je tedy klíčem všeho. Vy jste už suchost očí trošku naznačovala. Když pijeme vodu, projevuje se to i v našich očích? Lépe se jim daří nebo to spolu vůbec nesouvisí?
Řekněme, že čím více člověk vody přijme, tím se celkově tělo cítí jinak. Ale do očí spíše doporučuji kapat umělé slzy. Jsou různé druhy kapiček, takže si pohlídejte, jestli jsou i pro nositele kontaktních čoček.

Doporučila byste i jako prevenci oční kapky?
V dnešní době už to není jen o tom létě jako takovém, ale spousta lidí pracuje na počítači od rána do večera. Oči vysychají už jen tím, že koukáme zblízka na monitor, nemrkáme tolik. A následně si všichni stěžují, že už ty čočky nejsou, co to bývávalo, že se v nich něco stalo. Ale ono se nestalo něco s čočkou, jako spíše s tím nositelem, že změnil nějaký svůj návyk.

Čtěte také

Které čočky jsou nejvhodnější nebo jsou nejméně dráždivé? Změnilo se vůbec na nich něco za těch 20 let vývoje?
Změnilo se toho spoustu, ale ideální je zajít do optiky nebo za optometristou nechat si přeměřit zrak. Nejde přesně říci, co od těch čoček očekávat, musí se vyzkoušet různé vzorky. Takže ideální je vyzkoušet vzorečky a následně se od toho odrazit.

A kupovat si komfortní čočky. Já vždy říkám, že přes ty čočky vidíme, vnímáme svět, je tedy fajn, aby byly komfortní v očích. Pokud pro vás nejsou komfortní, vyhoďte je a zkuste úplně jinou značku. Nevzdávejte se komfortu.

Kristýna Štěbetáková a Pavla Kindernayová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Doporučuje optometristka Kristýna Štěbetáková. Děkuji za všechny vaše tipy a rady. Celý rozhovor si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Spustit audio

Související