Neuznávám klidový režim, říká fyzioterapeut vrcholových sportovců

Doktor Miloš Barna působil 12 let jako šéflékař atletů, zúčastnil se dvou olympijských her, s fotbalisty Mistrovství Evropy v roce 2004, pracoval pro hokejovou Spartu nebo fotbalovou Slavii. Mezi jeho pacienty patřil například slavný hokejista Ovečkin.

Miloš Barna pochází z východního Slovenska, po absolvování medicíny v Praze zůstal a pracoval v Motole jako rehabilitační lékař a ortoped. Po 15 letech založil vlastní kliniku, která pomáhá, jak sám říká, sportovcům i nesportovcům postavit se na nohy.

Ani nevíte, kolikrát jsem slyšela od svých kamarádů, sportovců i nesportovců, kouzelnou větičku „Skočím k Barnovi, to bude dobrý.“
„Jsem rád za tu větičku, ale stojí za tím dost úsilí, práce, studií, hodně cestování aby člověk nabral zkušenosti a potom je mohl aplikovat v praxi.“

Když jste před lety s rehabilitační praxí a ortopedií začínal, ani se Vám nesnilo o možnostech, které máte při léčbě teď, myslím tím například přístrojové vybavení a podobně. Jak to před těmi více než 20 lety vypadalo?
„Tehdy bylo významné jméno paní Mojžíšové, ke které chodili hodně sportovci, ta dělala speciální mobilizaci, soustředila se na oblast pánve a mobilizaci kostrče skoro u každého pacienta, to byla její doména. Kdo přišel tak měl „prst v zadku“, ale měla vynikající výsledky. Kolem ní se už tenkrát točil Pavel Kolář a další významné osobnosti v oblasti rehabilitace. V té době byla ta rehabilitace hodně založená na manuální technice. Z hlediska fyzikální terapie to byl magnet, ultrazvuk. To je terapie, která je dodnes, ale už se tolik nepoužívá, protože jsou modernější metody. Ale základ byla ta zručnost, ta šikovnost. Hodně záleželo na tom, jak byl člověk zručný, jakou školu dostal a jak na sobě pracoval.“

Kromě jiných byl Vaším pacientem atlet Pavel Maslák. Ten se léčil v roce 2014 u Vás se zadním stehenním svalem a vy jste použil jednu speciální metodu, která mu hodně pomohla.
„U atletů se natržení zadních svalů někdy stane a ta 400metrová trať je jedna z nejobtížnějších z hlediska zakyselení. Pavel to měl asi třikrát po sobě a nám se to povedlo zaléčit a rok nebo dva s tím už problémy nemá. Nebylo to příjemné, protože během závodů nebylo moc času a tak jsme museli využít různé novinky a možnosti, abychom ten sval co nejrychleji zahojili. Náš přístup k tomu natrženému svalu je trochu jiný. Já neuznávám klidový režim, protože ten může pomoci, ale ne u vrcholového sportovce. Právě u Pavla jsme museli v první fázi dostat hematom pryč, udělat oscilaci, lymfodrenáže a ve druhé fázi jsme mu tam aplikovali speciální výživové injekce, krevní plazmu a ve třetí fázi jsme stimulovali sval, aby se připravil opět na zátěž.“

Jak jste se dostal k péči o rameno Alexandra Ovečkina?
„To bylo štěstí, já jsem poznal Filipa Nováka, Jakub Klepiš a Marek Kvapil hráli v Dynamu Moskva a to byli kluci, kteří měli nějaké zdravotní problémy. Dva roky jsem tam jezdil tak jednou za měsíc a kluci mě vzali za svého konzultanta a léčitele a já jsem tam pak léčil nejen naše hráče, ale i ty jejich. V té době byla výluka a za ně hrál Ovečkin a trenér mě poprosil, jestli bych se na něj nepodíval. Tak jsem tam byl týden a každý den jsme pracovali s tím ramenem.“

Existuje vůbec nějaký vrcholový sport, který nepřivádí sportovce do vaší ordinace?
„Byl u mě náš nejlepší lukostřelec a ten přišel s natrženým lýtkem. Hodně jsem se divil, jak si může lukostřelec natrhnout lýtko. Ale dá se říct, že všichni, i šachisti, přijdou s tím, že mají nějaký chronický problém s páteří nebo se zády a z toho je bolí hlava. Takže asi neexistuje žádný vrcholový sport, kde by nikdo neměl zdravotní problémy.

Co byste doporučil proti únavě, vitamin C?
„Moc jsem tomu ze začátku nevěřil, ale myslím, že to efekt má. Já to taky zkouším na sobě, když cítím, že na mě něco leze, nebo se cítím unavený. Pacientům aplikuju vitamin C přímo do žíly, sleduju je, dělám orientační krevní odběry a vyplňují mi dotazníky, jak se cítí. Musím říct, že u 80-90 % lidí se zkrátí doba rekonvalescence, období virózy, takže tomu věřím. Nesouhlasím s vitaminem C v tabletové formě, protože většina se vyplaví v moči.

Jsou Vašimi pacienty také herci a zpěváci? Jejich tělo je také vystaveno velké zátěži.
„Teď jsme doléčovali lidi ze skupiny Kabát, Marie Rottrová je také náš dlouholetý pacient, byl tu Paĺo Habera, který měl problémy se zády a je to velký tenista a sportovec. Těch lidí z této sféry je taky dost.“

Ptám se proto, že naposledy byl mým hostem Michal Malátný a tady je jeho otázka pro vás: „Jsou vrcholoví sportovci vzorní pacienti, nebo mají s disciplínou problém? Mezi muzikant máme totiž s disciplínou problém velice často.“
„Taková zvláštní otázka, nedá se říct, že všichni, jsou tam individuální rozdíly. Oni většinou vědí, že jejich výkon závisí na dobré tréninkové přípravě a regeneraci, takže na to kladou velký důraz. Ale je po sezóně, tak občas mají svoje neduhy, jdou to svoje tělo uvolnit a pak můžou nastat problémy, ale většina je uvědomělých a starají se o své tělo.“

autor: ZAR
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.