Nestačí konat dobro, musíme je konat také dobře. Buď tou změnou, kterou chceš uvidět

21. květen 2018
Jednohubky s Magnuskem
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jiří Hromada, šéf Herecké asociace

Jednohubky Tomáše Magnuska hostily tentokrát v naší radiokavárně u mikrofonu herce a dabéra Jiřího Hromadu.

V letech 1977-1981 studoval Jiří Hromada obor herectví na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze. Vedoucím ročníku byl prof. Miloš Nedbal, spolužáky Dana Batulková, Dagmar Čárová, Alena Špačková, Miroslav Babuský, Petr Bednář, Bohumil Klepl, Antonín Navrátil a Dušan Sitek.

Ještě před studiem DAMU začínal v chomutovském Divadle na rynku. V letech 1974-1977 byl členem amatérského činoherního Divadelního souboru Karel Čapek v Chomutově, v jehož řadách posbíral ceny za herecký výkon na přehlídkách amatérského divadla.

Jednohubky Tomáše Magnuska hostily Jiřího Hromadu

Po studiu získal stálé angažmá v pražském Divadle E. F. Buriana, kde účinkoval deset sezón. Účinkoval v 66 premiérách a více než v 2000 představeních.

Dodnes hrál a účinkoval ve 200 televizních inscenacích a pořadech - a v 15 filmech.

Po uzavření Divadla E. F. Buriana Jiří Hromada (vlivem svého angažmá v gay a lesbickém hnutí) omezil divadelní činnost a věnoval se dabingu (9000 dabingových rolí a komentářů k dokumentům) a rozhlasu (1000 rolí ve hrách a literárních pořadech).

V únoru 1990 se stal spoluzakladatelem Hnutí za rovnoprávnost homosexuálních občanů (HRHO). V letech 1991-2000 předsedal Sdružení organizací homosexuálních občanů (SOHO) v ČR, které celkově zastřešovalo na čtyřicet regionálních organizací. V letech 2001-2006 byl předsedou Gay iniciativy v ČR.

Jednohubky Tomáše Magnuska hostily Jiřího Hromadu

V roce 2008 obdržel cenu portálu Colour Planet za mimořádný přínos pro LGBT minoritu.

Od roku 2001 je hercem na volné noze. V letech 2011-2017 byl prezidentem Herecké asociace.

Mezi záliby Jiřího Hromady patří umění, historie, cestování a krása.

Jako své životní krédo uvádí citáty: Nestačí konat dobro, musíme je konat také dobře. (Denis Diderot) a Buď tou změnou, kterou chceš uvidět (Mahátma Gándí).

autoři: Milan Baják , Tomáš Magnusek
Spustit audio