Nemocnice v Česku od prosince zčásti omezí provoz, někteří lékaři totiž odmítají sloužit přesčasy

29. listopad 2023 08:08

V nemocnicích po celém česku odmítá řada lékařů sloužit přesčasy. Podle novely zákona, která platí platné od začátku října, by po dohodě se svým zaměstnavatelem mohli sloužit kromě běžné pracovní doby až 832 hodin navíc ročně. Doteď to byla polovina. Takové navýšení přesčasů ale lékaři odmítají. Hovořili jsme o tom s ředitelem Oblastní nemocnice Náchod Janem Machem.

Proč právě tuhle změnu v zákoníku práce lékaři vnímají tak citlivě? Jde přece o dobrovolné přesčasy.

Čtěte také

Možná právě proto, že ona dobrovolnost v některých nemocnicích bohužel zůstává pouze na papíře. Když se tato akce v září rozbíhala, tak jsem se ptal všech lékařů, kteří se k ní připojili, jestli je v naší nemocnici někdo nutí sloužit přesčasy a jestli tedy ta dobrovolnost ve skutečnosti dobrovolností není.

Naštěstí v náchodské nemocnici tomu tak není. Ale víme z jiných zdrojů, že v některých nemocnicích je počet služeb podmíněn třeba účastí na nějakém semináři nebo na specializační přípravě. Takže právě proto vnímají doktoři toto téma tak citlivě.

V náchodské nemocnici pracuje zhruba 180 lékařů. Dohodu o přesčasové práci vypověděla k 1. prosinci zhruba třetina z nich. Co to pro chod nemocnice a pacienty znamená?

Čtěte také

Určitě dobrou a velmi důležitou zprávou pro naše pacienty je, že akutní péče zůstane v prosinci zachována. A co se týká plánované péče, tak té budeme zhruba do poloviny prosince poskytovat asi 70 procent a v druhé polovině prosince bude skutečně velmi utlumena a bude se spíše jednat o akutní péči.

Podobné problémy řeší nemocnice po celém Česku. I proto se připravuje další novela zákoníku práce. Podle té se vrátí původní maximální počet přesčasových hodin na zmiňovaných 416 ročně a navíc novela prodlouží maximální délku jedné směny z původních 12 na 24 hodin. Pomůže to podle vás situaci vyřešit?

Čtěte také

Určitě to napomůže částečně odblokovat tu situaci. Pokud se podíváme na požadavky lékařských odborů, tak ty měly tři základní a konkrétní požadavky. Dva požadavky jsou touto novelou splněny, a pak je tam ještě požadavek odměňování podle memoranda o nápravě poměrů v českém zdravotnictví z roku 2011.

Nesmíme ale zapomínat na to, že tuto akci spustili mladí lékaři. A celé to začalo jejich požadavkem, kdy řekli, že nechtějí tolik sloužit. A řešení tohoto nepřinese ani navýšení peněz, ani novela. Tam bude nutné buď upravit kapacitu nemocnic a zapojení se do nepřetržitého provozu, nebo například navýšit počet absolventů lékařských fakult.

Spustit audio

Související