Nemoci a počasí včetně hrozícího sucha, to jsou faktory, které mohou ovlivnit letošní snůšku medu

19. duben 2019 10:28

Rychlý nástup jara způsobil, že mnoho stromů a keřů v České republice už kvete. Jenže na to zatím nejsou připraveny včely. Ty medonosné se teprve rodí. Na Náchodsku se někteří včelaři teď obávají, že něž budou schopny sbírat pyl, budou stromy a keře odkvetlé. Na kontrolu k úlům se vypravíme s reportérkou Lucií Peterkovou.

„Včely si úly vyhřívají na nějakých 35 stupňů, tedy ony mají uvnitř teploučko. Protože plod potřebuje hodně tepla," otevírá úly včelařka Simona Adamcová v Bystrém u Stárkova, kam jsme přijely zkontrolovat, jak se rodí mladí trubci a včely.

„Tady už máme první trubce, už se nám líhnou. A tady je vidět včelí matku. Nyní čekáme, předpokládám, že tak do 10 dnů rozkvete třešeň. Je to zhruba o týden dříve než v klasickém roce."

Brzké jaro dělá včelařům vrásky...

„Teplý březen urychlil kvetení rostlin. takže se nám teď stává takový problém u včel, že ona generace, která ještě není narozena, tak si myslím, že ani nestihne sebrat onu první snůšku, protože je ještě momentálně v buňkách. A dochází tam k takovému zpoždění, že příroda vlastně předchází onen rozvoj včelstev," říká Simona Adamcová.

Hrozí tedy, že bude toho prvního medu málo?

„Já si osobně myslím, že ho bude méně. Protože rozvoj včelstev je pomalejší, než vlastně letí ona příroda. Takže včely budou mít problém s tím, že v době, kdy bude vše v plném květu, tak budou teprve včely v plném rozvoji. Obávám se, že včely nebudou dostatečně silné na to, aby sebraly první snůšku."

Mám 20 milionů neposedných zaměstnanců, usmívá se včelařka Simona Adamcová

Simona Adamcová, držitelka titulu Živnostník roku 2015

Simona Adamcová před několika lety vůbec netušila, že jednou bude držitelka titulu Živnostník roku a už vůbec ne za jaký obor podnikání. Tahle mladá žena měla totiž kdysi dost slibně nastartovanou dráhu profesionální hudebnice.

V příhraničních oblastech u hranic s Polskem ovšem včelaře trápí navíc i výskyt varroázy. Podle Simony Adamcové je to systémem léčby včel u našich sousedů.
„Tam je problém s nákazovou situací. Protože varroáza je tam na jiné úrovni než u nás. Troufla bych si říct, že není tak zvládnutá jako u nás. Stává se nám, že v těchto oblastech, kde máme stanoviště opravdu velice blízko polských hranic, máme problémy s rezistentními roztoči."

A Simona Adamcová hned doplňuje: „To jsou vlastně roztoči, na které už vlastně neúčinkuje nějaké léčivo."

To potvrzuje i předseda českoskalických včelařů Jiří Valtera, který říká, že se někteří včelaři u sousedů sami snaží o osvětu.
„Navazují spolupráci s těmi včelaři na druhé straně hranice a snaží se je vést k tomu, aby cíleně včelstva ošetřovali. Aby proti roztoči bojovali."

Včelaření jako koníček. Cílem je radost ze včel, trocha medu pro rodinu i lepší opylení zahrádky

Včela (ilustrační foto)

Chcete začít chovat včely? Ing. Radim Kupka z Českého svazu včelařů, z. s., základní organizace Hradec Králové, v naší radioporadně na téma: rady začínajícím včelařům.

Bohužel ani veterináři nemohou pomoci víc, než případným upozorněním polských úřadů, potvrzuje ředitel krajské veterinární správy v Hradci Králové Aleš Hantsch.
„Komunikace je samozřejmě mezi ústředními řediteli obou dvou států. A také veterinárních lékařů, kteří dozorují zdravotní stav zvířat. Ale bylo by to pouze na bázi upozornění. Jaké opatření by si udělala polská strana nemohu ani předvídat."

Nemoci a počasí včetně hrozícího sucha, to jsou faktory, které letošní snůšku medu ovlivní. Ale spekulovat o cenách zatím včelaři nechtějí. Jestli med zdraží, ukáže až další vývoj sezóny.

autoři: Lucie Peterková , baj
Spustit audio

Související