Nemoc koní leishmanióza způsobená parazitem se objevila také v Česku. Může se přenášet i na člověka
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
Na společné výrobě satelitů by se tři významné zbrojařské firmy v Evropě mohly dohodnout do konce roku. V rozhovoru, který zveřejnil italský deník Corriere della Sera, to řekl šéf společnosti Airbus Defence and Space Michael Schöllhorn. O projektu Schöllhorn jedná s italskou skupinou Leonardo a s francouzskou společností Thales. Nová výroba by měla vytvořit protiváhu konkurentům ze Spojených států a Číny.
Čtěte také
Nemoc koní leishmanióza způsobená parazitem se doposud ve střední Evropě nevyskytovala, teď vědci popsali, že se objevila v několika minulých letech i v Česku. Může se přenášet i na člověka. Vědci z České zemědělské univerzity mezi lety 2019 až 2023 popsali tři nezávislé případy – v Olomouckém, Pardubickém a Ústeckem kraji, další výskyt zaznamenali v sousedním Rakousku. Jak se do tuzemska nemoc dostala, se zatím neví, stejně jako to, jaký hmyz ji přenáší nebo v jakém druhu u nás přežívá.
Archeopark pravěku ve Všestarech na Královéhradecku slaví dožínky jako v dávných dobách. Program je zaměřený na oslavu sklizně a hojnosti. Při akci nazvané Dožínky v pravěku je připraven pestrý program pro celou rodinu, včetně ukázky zpracování obilí. Návštěvníci archeoparku se dozvědí, jaké plodiny lidé v pravěku pěstovali, jaké zemědělské náčiní k tomu používali, co jedli římští legionáři nebo jaké rostliny používali při výrobě pokrmů Keltové. Nebudou chybět ukázky uzení ryb v primitivní udírně či výroba sýrů. Pro děti bude připravena herna a dílna, kde si budou moci vyrobit sošku z keramické hmoty.
Čtěte také
Středomořská strava podle zjištění vědců prospívá hlavně ženám. „Konzumace středomořské stravy je podle naší studie pozitivně spojená u žen s lepším fungováním paměti a dalších kognitivních funkcí včetně rychlosti myšlení, soustředění a podobně. Zajímavé je, že u mužů jsme naopak nenašli žádné statisticky významné asociace spojené se středomořskou stravou snad s výjimkou horší pozornosti, mentální rychlosti a koncentrace,“ uvedla výzkumnice Eliška Hrežová z centra RECETOX k hlavním výsledkům studie.
Nejstarší lidské mumie na světě vznikly nikoli v Egyptě, ale v jihovýchodní Asii, kde lidé už před 10 000 lety uchovávali své mrtvé pomocí kouře a ohně. Nový výzkum ukazuje, že místní lovci a sběrači záměrně konzervovali těla svých mrtvých. Archeologové prozkoumali v Číně, na Filipínách, v Laosu, Thajsku, Malajsii a Indonésii desítky hrobů. V mnoha z nich našli kostry uložené ve skrčené poloze, často se stopami působení ohně a sazí, které ale neodpovídaly kremaci.
Technický pokrok a poznávání se nedá zastavit. Zvláště v 21. století je vývoj tak překotný, že kdo chvíli stál, už stojí opodál!
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.

