Někteří středoškolští učitelé si možná polepší. Kraj jim chce přispět až 5 000 k výplatám

Koruny (ilustr. obr.)
Koruny (ilustr. obr.)

Až 5000 korun k výplatě navíc mohou od dubna dostat někteří středoškolští učitelé. Královéhradecký kraj tím chce podpořit stávající kantory technických předmětů a přilákat nové. Jejich současná generace totiž stárne a mladých je málo.

„Z dvaadvaceti učitelů technických odborných předmětů je 10 důchodců. Ta situace není vážná, ta situace je zoufalá," říká Pavel Jankovský ředitel Střední průmyslové školy Hradební v Hradci Králové.

Největším problémem je podle něj malý plat, který by absolventi technických fakult ve školství měli.

Inženýra strojaře nebo elektro s jeho padesátitisícovým platem ve firmě na 28 000 předsmrtný strop ve školství je velmi těžké zklákat.Pavel Jankovský, ředitel SOŠ Hradební v Hradci Králové

Najdou se ale i výjimky, jako například Jan Elsner, který nyní na průmyslové škole Hradební učí například technické kreslení, nebo strojírenskou technologii.

„Řeknu, že jsem si tu vybudoval takový nějaký určitý vztah. Jsem tu zvyklý na své kolegy a jsem tu celkem spokojený. Ale je prava, že před nějakými 14 lety jsem dělal normálně ve firmě a dělal jsem konstruktéra," říká Jan Elsner.

Čtěte také

I on dostane od 1. dubna příspěvek k platu. Ten může být až 5000 korun, a královéhradecký kraj si od toho slibuje, že se mu podaří udržet stávající učitele a přilákat nové.

Jak dodává hejtman Lubomír Franc z ČSSD: „Je to opravdu pro nás nezbytnost. Jestli chceme udržet to odborné vzdělávání a právě v těch profesích, které jsou požadovány, tak to takto uděláme. A je to docela radikální krok, protože z našich prostředků tam přidáváme takovou docela podstatnou částku. To znamená 5 000 Kč na měsíc. Pro letošní rok ty peníze máme a je to pro letošní i příští školní rok."

České bankovky

Přidáno ale dostanou pouze učitelé oborů zařazených do skupin Strojírenství a strojírenská výroba, a Elektrotechnika, telekomunikační a výpočetní technika.

Podle Pavla Jankovského ostatní učitelé tuto informaci vzali: „Já jsem nezaznamenal negativní reakce. Ano, zaznamenal jsem negativní ohlasy z gymnázií, která se tím cítí být dotčena."

Zvýšení platů by se mělo týkat celkem 233 učitelů ze 16 škol v regionu.

Návrh zatím schválila krajská rada, a musí ho ještě schválit zastupitelstvo.