Někteří dopravci v kraji bojují kvůli nemocnosti s nedostatkem řidičů. Kde nastaly komplikace?

27. leden 2022 09:22

Nedostatek řidičů kvůli pandemii koronaviru nebo jinému onemocnění. To je důvod, proč některým dopravním společnostem chybí řidiči. Nejvíc to zatím pociťuje královéhradecký dopravní podnik, který už zavedl prázdninový provoz. Kolik lidí tam schází, to zjišťovala reportérka Kateřina Kohoutová.

Čtěte také

Dopravní podnik Hradec Králové má celkem 220 řidičů na hlavní pracovní poměr. A v současnosti je 33 z nich nemocných a 13 v karanténě. Čísla se pochopitelně kvůli dalšímu testování nebo návratům do práce stále mění.

Nicméně velká nepřítomnost zaměstnanců vedla dopravní podnik k tomu, že až do odvolání přešel na prázdninový provoz.

Jak podnik chybějící pracovní síly řeší a přijdou další omezení spojů?

Společnost podle mluvčího Františka Meduny využívá všechny dostupné personální rezervy.

Čtěte také

To znamená, že dochází k navýšení přesčasů nebo využívání zaměstnanců pracujících na dohodu. Stahují se řidiči z dovolených a v neposlední řadě za volanty v městské hromadné dopravě usedají pracovníci, kteří k tomu mají příslušné oprávnění.

V tomto případě jde zejména o technicko-hospodářské pracovníky nebo zaměstnance dílen dopravního podniku.

Další omezení spojů se ale podle vedení společnosti v nejbližších dnech neplánuje.

Jak jsou na tom ostatní velcí dopravci v kraji?

Ti, které jsem oslovila, tak všichni zatím situaci horko těžko zvládají a spoje zatím omezovat nebudou. Ale to se může pochopitelně kdykoliv změnit.

Čtěte také

Proto například společnost IREDO má na svých webových stránkách aktuální tabulku, kde se případné omezení či rušení spojů objeví ihned potom, co k němu dojdou. Lidé tam tedy najdou nejčerstvější informace.

Nemocné řidiče zatím dopravní společnosti vykrývají náhradníky a zálohami nebo si je také půjčují mezi sebou.

Je tedy určitě důležité sledovat aktuální webové stránky dopravních společností nebo si zavolat na jejich call centra. Tam se lidé také dozví všechny potřebné informace.

Spustit audio

Související