Někteří dobrovolní hasiči nemají potřebná školení a neměli by tak vůbec vyjíždět do terénu

21. leden 2016

Starostové některých obcí na Broumovsku mají starosti s místními dobrovolnými hasiči. Ti totiž často nemají potřebná školení a neměli by tak vůbec vyjíždět do terénu. Možná nejhorší situace je teď aktuálně v Otovicích.

„Poslední výjezd byli dva lidé, víc se jich nesešlo," říká nezávislý starosta Otovic Petr Novák.

Dvojice dobrovolných hasičů naposledy zasahovala u menšího požáru staré kůlny před několika týdny, i jim přitom chyběla potřebná školení.

Co se týče školení, tak já mám školení propadlý. A zbytek mužstva nemá školení vůbec žádný.Martin Keller, jeden z otovických dobrovolných hasičů

Situace se přitom nezlepší ani v budoucnu.

Část dobrovolných hasičů totiž na potřebná školení odmítá jezdit a to i přesto, že jim obec nabízí proplacení nákladů i refundaci mzdy.

„Je to asi hlavně z toho důvodu, že ti členové jsou zaměstnaní a zaměstnavatelé nemají o nějakou refundaci zájem. Ti potřebují prostě nějaké výkony a odvést je," vysvětluje jeden z otovických dobrovolných hasičů Martin Keller.

Čtěte také

V Otovicích je přitom momentálně pouze 12 dobrovolných hasičů, z toho čtyři ženy a jeden senior.

SDH Přepychy

„Podle předpisu potřebujeme 3 velitele a 2 strojníky. Což je 5 lidí a zbývají mi další 2 lidi. Jít na školení jsme 2, možná 3," upřesňuje dobrovolný hasič Martin Keller.

„Já vlastně čekám na rozhodnutí těch dobrovolných hasičů. Já je do ničeho netlačím. Je to na nich. Pokud tu jednotku budou chtít zachovat, tak musí na to školení. A pokud na to školení nepůjdou, tak se ta jednotka musí rozpustit," dodává starosta Otovic Petr Novák.

SDH Třebihošť

V nedaleké obci Šonov byli v podobné situaci a tam už dobrovolní hasiči fungovat přestali.

Potvrzuje to nezávislý starosta Vladimír Grusman: „Vloni jsem to nějakým způsobem řešil. A vlastně požární ochranu obce mám vyřešenou smluvně s dobrovolnými hašiči z obce Martínkovice."

A stejně možná skočí i Otovice a některé další obce.

autor: PLE
Spustit audio