Některá muzea v kraji začala hledat možnosti, jak ušetřit za energie. Moc na výběr ale zatím nemají
Zvyšující se ceny energií se dotknou také dvou velkých muzeí v Královéhradeckém kraji - Muzea Náchodska a Muzea Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou. Právě to sídlí v několikapatrové budově bývalých kasáren, která není zateplená a nemá ani nová okna.
Čtěte také
Přestože podle vedoucích zmíněných institucí zatím nepřišly od zřizovatele konkrétní pokyny k úsporným opatřením, zamýšlejí se už teď, jak by se dalo na energiích v příštích měsících ušetřit.
„Tady vidíme čidlo od měřáku relativní vlhkosti a teploty. Je tu teď 20 stupňů Celsia a padesátiprocentní relativní vlhkost. Přes to prostě nejede vlak,“ ukazuje ředitel Muzea Náchodska Oldřich Schejbal v depozitáři obrazů teplotní podmínky, které jsou nutné pro uchování vzácných exponátů.
„O takové poklady musíme pečovat a to nejde bez udržování stabilního mikroklimatu.“
Čtěte také
Každé muzeum má své depozitáře a podle jejich ředitelů hledat úspory na vytápění právě v těchto místnostech není jednoduché. „Nejdůležitější je, aby teplota ani relativní vlhkost vzduchu nerostly nebo neklesaly skokově. Ale ani mezisezónně nelze akceptovat větší posun teploty nebo relativní vlhkosti než o nějakých deset procent.“
Na nejnižší možnou úroveň snížilo teplotu ve svých depozitářích například Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou. Potvrzuje to ředitel Tomáš Zelenka. „Snížili jsme teplotu v depozitářích, které budeme přes zimu temperovat. Ne tedy v optimálním režimu, ale v minimálním nutném, aby nedocházelo k poškozování sbírkových předmětů.“
Všechna možná úsporná opatření prý muzeum zavedlo už v minulosti bez ohledu na současnou energetickou situaci.
Čtěte také
Jedná se například o výměnu žárovek v kancelářích i expozicích a uzavření provozu v některých svých pobočkách na zimní sezónu. „Podobná opatření už máme zavedena z minulosti, takže například expozice na rychnovském zámku jsou provozovány pouze sezónně, protože vytápět ty prostory by bylo značně neekonomické.“
Podobný krok zvažuje na některých svých pobočkách podle Oldřicha Schejbala i Muzeum Náchodska. „Jednáme o možnosti omezení zimního provozu na vybraných pobočkách. Například v Polici nad Metují ve staré dřevěné škole nebo na Dobrošově, případně v Hronově, v Jiráskově rodném domku.“
Obě instituce momentálně čekají na podrobné pokyny od zřizovatele, kterým je Královéhradecký kraj. Podle nich pak budou hledat další možnosti, jak za energie ušetřit.
Související
-
Řada měst a obcí ještě nemá uzavřené smlouvy na dodávky energií v příštím roce. A budou muset šetřit
V Česku výrazně rostou ceny energií. Víc zaplatí i Královéhradecký kraj a řada měst a obcí. Přesná čísla zatím chybí, nové smlouvy totiž často ještě nejsou uzavřené.
-
Zdražování energií a rostoucí ceny potravin: vesnické obchody bojují o přežití
Vysoká inflace v posledních měsících dopadá i na obchody na vesnicích. Na těch jsou závislí senioři, pro které je to často jediné dostupné místo se základními potřebami.
-
Zdražení potravin a energií může mít pro restaurace horší následky než pandemie. Zákazníci ubývají
Restauracím ubývají zákazníci a ti, kteří na oběd přijdou, se snaží šetřit. Restauratéři prožívají další těžké období, po koronaviru je teď ohrožuje zdražení a inflace.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Výroky Trumpa bychom neměli brát doslovně. Je to výzva k vyjednávání a reakci protistrany, tvrdí Pojar
-
Komise rozpitvala jednání policie v den střelby na filozofické fakultě. Doporučuje trénink lokalizace
-
‚Očividně neústavní.‘ Soud zablokoval Trumpův výnos o neuznávaní občanství dětem narozeným v USA
-
Slavia nestačila na PAOK Soluň. V Řecku prohrála 0:2 a v Evropské lize končí