Některá místa v Krkonoších stále nabízí dobré podmínky pro běžkaře. Zájem lidí je ale velmi malý

13. březen 2021 10:12
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Lyžaři v Jizerských horách

V Krkonoších je stále pravidelně upravováno přes 70 kilometrů běžeckých tratí. Navíc za posledních 24 hodin napadlo několik centimetrů nového sněhu, takže stopy už nejsou zledovatělé jako před několika dny. Dobré podmínky jsou například na Horních Mísečkách, Horní Malé Úpě nebo na Benecku. Lidí je ale kvůli lockdownu málo.

Čtěte také

„Ráno jsem vstával a trošku pršelo. Tady už prší víc a malinko fouká. Ale to nevadí," Petr obkroužil vrchlabský běžecký areál už poněkolikáté, prý už má za sebou devět kilometrů.

Počasí příliš nepřeje, ale nevadí mu to.
„Tratě jsou dobře upravované, takže se jezdí výborně."

Přiznává, že je pravidelným návštěvníkem areálu, přijíždí sem vždy prý po ránu.
„O víkendu je tady třeba 50 nebo i 100 lidí. A možná i víc. Protože já jezdím brzy ráno, ale už třeba v osm je tady takových 30 běžkařů."

Stále dobré podmínky jsou pro běžkaře také na Horních Mísečkách. Ale v posledních dnech byl terén hodně zledovatělý.

Žáci ZŠ Smržovka na běžkách

„Dosud to bylo hodně ledovaté, ale nešlo s tím nic dělat. Teď se to bude měnit a evidentně ten nový sníh tratě změkčí. Přibývá ho, tak předpokládám, že bude nějakých 10 až 15 centimetrů nového sněhu," říká vedoucí Skiareálu na Horních Mísečkách Zdeněk Spilka.

Čtěte také

Kvůli ledu nebylo v minulých dnech podle něj ani možné trasy upravovat.
„Protože by se to rozbilo a v podstatě by se na těch tratích nedalo vůbec lyžovat. Protože pokud se to nedělá denně, tak ta rolby z toho naseká takový koks a je to nesjízdné."

Do stop se tady vydávají hlavě sportovci. Z řad veřejnosti přijíždí lidí málo.
„Lidí je minimálně. Jak je ten lockdown, tak přijíždí opravdu vlastně jen závodníci, kteří si to domlouvají na tréninky."

Tratě tady každoročně vydrží do konce března nebo poloviny dubna.

„Situace nahrává spíš tomu, že to upadne brzy. Protože to samozřejmě stojí nějaké peníze a tím, že je areál uzavřený, tak na to nebudeme mít," dodává Zdeněk Spilka.

Spustit audio

Související