Několik dobrovolníků ze zemí Evropy přijelo do Náchoda pomáhat českým dětem s výukou cizích jazyků

28. září 2022 08:05

Do Náchoda přijela skupina zahraničních studentů, pomohou českým dětem s výukou cizích jazyků. Zůstanou u nás celý rok. Dobrovolníci z různých zemí přijíždějí do Náchoda pravidelně, letos jich je ale výrazně méně než dříve.

Ve středisku volnočasového centra Déčko v Náchodě zní v těchto dnech směsice různých evropských jazyků.

Čtěte také

Z hovoru jsem na chvíli vyrušila dvě Španělky Miriam a Eli. Plynně přecházejí do angličtiny a hned mi vysvětlují, odkud jsou a co je přivedlo do Česka.

Obě ve Španělsku pracují jako učitelky a chtěly poznat školství u nás. Proto přijely na celý rok, aby jako dobrovolnice pomáhaly na našich školách s výukou jazyků.

Miriam a Eli jsou dlouholeté kamarádky a kolegyně. Do programu se proto přihlásily obě najednou. Možnost pomáhat při volnočasových aktivitách českým dětem pro ně ale byla tak zajímavá, že by jely i samostatně, pokud by jedna z nich neuspěla.

Do Náchoda přijela skupina zahraničních studentů, pomohou českým dětem s výukou cizích jazyků

Skupina dobrovolníků přijíždí do Náchoda v rámci Evropského sboru solidarity každé září. Podle koordinátorky Sabiny Kulhánkové je jich letos nejvíc ze Španělska. „Letos máme silnou skupinu ze Španělska, jsou tu celkem tři Španělky. Dále máme Ukrajinku, Rakušanku, Polku a v sobotu se k nám ještě přidá dobrovolnice z Francie.“

Čtěte také

Letos poprvé ale přijelo výrazně méně studentů než v minulosti. „Zaznamenáváme trošku pokles zájmu mladých lidí o vycestování. Důvodem je pravděpodobně více faktorů. Jednak konflikt na Ukrajině, tak i složitá situace s cenami energií. Předpokládáme, že mladí lidí spíše zůstávají doma, vydělávají peníze a podporují svoji rodinu, než cestovat do ciziny a nemít rok možnost rodinu nějak finančně podporovat.

Všechny dobrovolnice z Evropy budou po celý rok chodit také na lekce češtiny. To je totiž další podmínka evropského programu, díky kterému mohou v náchodském Déčku působit.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související