Největší expozici tučňáků u nás otvírá dvorský safari park. Tvoří ji stylové objekty, bazén i maják

8. červenec 2022 22:00

Safari Park Dvůr Králové získal z Nizozemí 24 vzácných tučňáků brýlových. V pondělí 11. července tyto ptáky poprvé v 76leté historii zahrady představí návštěvníkům. Pro tučňáky vznikla nová expozice, která je největší svého druhu v České republice a na Slovensku. Lidi pozve přímo do světa tučňáků, bude totiž průchozí. V pavilonu za 43 milionů korun nechybí ani bazén a kukaně na hnízdění. 

Zvukovou pozvánku pro vás připravila redaktorka Dana Voňková.

Pavilon tučňáků brýlových, jejichž domovinou je pobřeží Namibie a Jihoafrické republiky, je součástí budovaného komplexu Jihozápadní Afrika. Zoo jej staví v sousedství vily ředitelství na místě bývalé slévárny, kterou zoo v minulosti získala pro své rozšíření.

Čtěte také

Komplex, jehož výstavba v součtu přijde na více než 100 milionů korun, již nabízí průchozí voliéru pro plameňáky růžové a další mokřadní ptáky. V budoucnu jej osídlí také zebry Hartmannové, hyeny, volavky obrovské nebo pelikáni.

„Za třicet let ředitelování jsem už šéfoval medvědům, rosomáků, pižmoňům, sajgám, tuleňům, slonům, žirafám, hrochům, nebo nosorožcům, ale tučňáci jsou moji kolegové vůbec poprvé,“ říká s nadsázkou ředitel safari parku Přemysl Rabas.

„Chov tučňáků je nesmírná výzva, je velmi obtížný. Tučňáků navíc v přírodě stále rychle ubývá a takováto záloha v lidské péči je stále potřebnější. Z pohledu osvěty o Africe mají tučňáci navíc také výsadní postavení. Mnoho lidí překvapí, že tučňáci v Africe vůbec žijí, doplňuje Přemysl Rabas.

Čtěte také

Hejno 24 tučňáků brýlových do zoo dorazilo na konci června. Safari park je přivezl z nizozemských zoo v Arnhemu a Amsterdamu. Jejich získání předcházela dlouhá jednání s koordinátorem evropského chovu i několik týdnů stáží dvorských chovatelů u kolegů chovajících tučňáky v Nizozemsku a polské Vratislavi.

„Podařilo se nám získat zajímavou skupinu složenou z letošních mláďat i dospělých ptáků v reprodukčním věku, to je velmi důležité pro budoucí odchovy, uvedl zoolog Michal Podhrázský. Mladé ptáky od těch dospělých lze snadno rozlišit. Zatímco dospělí jsou kontrastně černo-bílí, u mláďat jsou barvy jemnější a šedavé.

Expozice, která v safari parku vznikla, nemá v Česku a na Slovensku obdoby. Je průchozí a představuje přístav namibijského města Luderitz. Na břehu velkého bazénu návštěvníci uvidí dřevěné molo s lodním jeřábem, funkční rezavý maják nebo soubor typicky hrázděných domků s odkazem na evropské osadníky v oblasti. Nechybí ani dvě lodě, „zakotvené na oblázkové pláži.

Z pohledu chovatelů jsou velmi důležité zvláštní kukaně, rozmístěné na souši. Jde o speciální hnízdní boudy, které mají tučňáci obydlet a později v nich i vyvádět mláďata.

Tučňáci budou sice venkovní expozici obývat celý rok, mají ale k dispozici i vnitřní objekt se dvěma bazénky a chovatelskou přípravnou. Větší část zázemí je věnována rozsáhlému systému filtrace, který udrží nezbytnou špičkovou kvalitu vody.

Čtěte také

Velkou výzvou pro safari park bylo i najít dodavatele mořských ryb v dostatečném množství a kvalitě, a to za zachování garance udržitelného a šetrného přístupu lovu.

Expozice vznikla s podporou evropských fondů v rámci programu Interreg, dotačního projektu Vodní světy Polsko-Česko, který safari park vytváří spolu s polskou zoo v Opoli.

Je součástí rozsáhlého komplexu Jihozápadní Afrika, který už nabízí prostornou průchozí voliéru pro plameňáky růžové a další mokřadní ptáky, a v blízké budoucnosti se tu zabydlí také zebry Hartmannové, hyeny, volavky obrovské nebo pelikáni. Náklady na vybudování největší expozice tučňáků v zemi byly 43 milionů korun, a to včetně veškerých příprav, úpravy terénu nebo územního plánování.

Tučňák brýlový obývá jihoafrické pobřeží Namibie a Jihoafrické republiky. Patří k ohroženým druhům a v přírodě jich dál ubývá - od osmdesátých let na méně než polovinu původních počtů. V důsledku úbytku přirozeného prostředí se relativně často vyskytuje i v blízkosti lidských sídel. Navzdory tomu ale člověk zůstává jeho největším nepřítelem, a to v důsledku drancování přírodních zdrojů ryb. Pro tučňáky a další mořské živočichy kvůli tomu nezůstává dostatek potravy. Stále vážnější je i nepřímá hrozba uvíznutí ve vlečných sítích nebo vypouštění odpadů do moří a oceánů. Zásadní problém představují i mikroplasty. Tučňáci brýloví jsou relativně monogamní, páry jsou věrné hnízdní noře i partnerovi přinejmenším několik let. Kromě Dvora Králové chová tučňáky brýlové v Česku a na Slovensku už pouze Zoo Ústí nad Labem.

Areál Jihozápadní Afrika by zoo chtěla dokončit před hlavní sezonou roku 2023, některé části otevře dříve. Kvůli zdražení úvěrů a stavebních prací však zoo původní záměr redukovala. „V komplexu nebudou expozice krokodýlů, vyder a voliéra dravých ptáků. Nechtěli jsme safari park příliš zadlužovat, řekl Rabas.

Již před více než třemi lety zoo z projektu vyškrtla vodní kanál, po kterém by návštěvníci jezdili na lodičkách. „To by projekt extrémně prodražilo," dodal Rabas. Úsporu na vyřazených expozicích krokodýlů nilských a dravých ptáků odhadl na 50 milionů korun. Jihozápadní Afriku zoo financuje z úvěru, z dotace z projektu se zoo Opole a penězi od kraje, který je zřizovatelem zoo.

autoři: Dana Voňková , baj
Spustit audio

Související