Nejsme lokalitou drahokamů, ale máme u nás nádherné polodrahokamy, říká mineralog Jaromír Čermák

14. listopad 2024

Minerály a vzácné kameny je možné najít v našich zeměpisných šířkách, také v Královéhradeckém kraji. Je legální a v pořádku, když si takový kámen z naší přírody odneseme domů? A pozveme vás na letošní Mezinárodní výstavu minerálů do Pardubic, která se bude konat v sobotu 16. listopadu.

O všem určitě hodně ví předseda Východočeského mineralogického klubu Jaromír Čermák, kterého vídám v rozhlasovém studiu. Co jste pro příznivce drahých kamenů na sobotu do Pardubic připravili?
Výstava se bude konat v pardubickém Ideonu, jak už je obvyklé, dvakrát ročně. A teď v sobotu bude od 8:30 do 16:00. Máme úplně plný dům, čili plné přízemí, plné první patro, všechny sály, 103 vystavovatelů, stejně jako na jaře, kdy to bylo velkolepé. Měli jsme přes dva tisíce návštěvníků, tak doufám, že to bude nyní podobné.

Jaromír Čermák ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Poprvé se ale mineralogická výstava konala tady v Hradci Králové letos na jaře, je to tak?
Ano, udělal jsem ji poprvé v hradeckém Aldisu. Musím říci, že Aldis je krásné prostředí. Tam je genius loci, to na vás dýchne. Je tam úžasný prostor, krásný vestibul, jen oproti pardubickému Ideonu jsou ty sály poněkud menší. Dala by se sice obsadit i větší plocha, ale to už je zase finančně mimo naše možnosti.

Doma už mám čtyři plné skříně kamenů. K mineralogii jsem se dostal už jako kluk na základní škole, kdy jsme chodili s rodiči na výlety.
Jaromír Čermák, předseda Východočeského mineralogického klubu

Jak velké a těžké exponáty míváte?
To budou desítky kilogramů. A v Hradci Králové bude výstava i v příštím roce, máme už naplánovaný termín na 3. května 2025. Je to zase sobota. I do budoucna už máme dopředu domluvené nějaké termíny.

Čtěte také

Na výstavě je to velká radost potkat se stejně v uvozovkách postiženými nadšenci, kteří propadli sběratelské vášni pro minerály.
Je to o setkávání sběratelů. My se tam někteří sejdeme už v pátek, protože se instaluje. A povídáme si, prohlížíme si vzorky. A během výstavy chodím po sálech a fotím. Vše je dostupné na našich webových stránkách. Povídám si s lidmi, koupím si nějaké vzorky, vše si prohlédnu. I vyměnit kameny je možné.

Jak jste se k tomuto krásnému koníčku a sběratelské vášni dostal?
Tak doma už mám čtyři plné skříně kamenů. A dostal jsem se k tomu už jako kluk na základní škole. Chodili jsme s rodiči na výlety a když jsem po cestě našel nějaký pěkný kamínek, tak jsem sebral. A postupně jsem se pak přes různé sběratele a kamarády dostal k nádherným krystalům. Intenzivněji jsem se o kameny začal zajímat, až když jsem nastoupil do zaměstnání. Zjišťoval jsem, kde jsou výstavy, začal jsem na ně jezdit. Ještě kolega pan Cejnar, bývalý předseda Mineralogického klubu v Pardubicích, pořádal výstavy na Dukle v kulturním domě. Tam jsem mu pomáhal. V roce 2008 jsem to převzal a od roku 2021 to pak pořádám v Ideonu.

Máme úžasné barevné krystalované minerály, křemeny, fluority. Takže naše příroda je bohatá na spoustu skvělých kamenů.
Jaromír Čermák, předseda Východočeského mineralogického klubu

Jaké bylo vaše letošní mineralogické putování? Třeba i po kraji Královéhradeckém?
Řekl bych, že letošní rok byl celkem výjimečný. Protože jsem absolvoval buď sám, nebo s kolegy, celkem pět výprav za minerály, z toho dvě pětidenní. Nejdříve jsme byli obhlédnout lokality na náš zájezd, kam jezdíme společně s Klubem Česká Třebová. To je oblast Podkrkonoší a polské Sudety. Byli jsme v Černém Dole, kde jsou krásné krystalované vzorky kalcitů. Je to činný lom, kde jsme měli vyjednaný vstup a slíbili jsme, že vzorky nebudeme nikde prodávat a vystavovat. Je to čistě pro naši potřebu, podívat se, něco si tam sebrat.

Čtěte také

A z volné přírody si člověk může každý kámen odnést?
Pokud je to přírodní rezervace nebo památka, tak tam by se sbírat nemělo. A v činných lomech samozřejmě také ne. Ty, co nejsou činné, tam se dá vstoupit na vlastní nebezpečí. Musí se dát pozor, mohou ze stěny padat kameny. A jinak si myslím, že podle horního zákona, doufám, že to řeknu správně, můžete kopat a sbírat až do hloubky 1,5 metru. Do větší hloubky už musí mít člověk povolení.

Co nějaké diamanty, smaragdy, safíry či rubíny? Dají se u nás také najít?
Safíry se nacházely na Jizerské louce, ale to je vše nyní chráněná oblast, národní park. Tam je za sběr pokuta deset tisíc korun, čili na to opravdu pozor. Jinak si myslím, že nejsme na tyto zmíněné drahokamy vyloženě republika. Máme krásné polodrahokamy, acháty a jaspisy. Pak máme úžasné barevné krystalované minerály, křemeny, fluority. Takže naše příroda je bohatá na spoustu skvělých kamenů.

Z výstavy minerálů a drahých kamenů

Kdo byl zaujat dnešním povídáním s Jaromírem Čermákem, předsedou Východočeského mineralogického klubu, tak určitě v sobotu zamíří do pardubického Ideonu na výstavu.

autoři: Jakub Schmidt , baj
Spustit audio

Související