Nejohroženější kulturní památka v kraji, barokní fara v Šonově na Náchodsku, má nového majitele

15. prosinec 2021 09:52

O barokní faře v Šonově na Náchodsku mluví památkáři jako o nejohroženější kulturní památce v Královéhradeckém kraji. Teď má nového majitele, který chce do zchátralé budovy investovat miliony korun.

Předchozí dlouholetý vlastník se o faru podle památkářů nestaral a vzácná památka chátrala. Dnes jí prakticky chybí střecha, která se na několika místech propadla, jeden z komínů je nakloněný a hrozí jeho zřícení. 

Čtěte také

„Když jsem viděl faru naposledy, tak měla střechu ještě v mnohem lepším stavu,“ říká Milan Marek, který barokní faru z konce 18. století koupil za 50 tisíc korun. S úsměvem dodává, že tak chvíli váhal, jestli opravdu faru koupí. Dnes je z ní totiž v podstatě ruina.

Společně si nejdřív objekt prohlížíme zvenčí. „Tak se půjdeme podívat i dovnitř, navrhuje Milan Marek a dodává, že musíme zadním vchodem. Otevírá dveře. „Ty jsou asi to nejhezčí, co tady zůstalo.

Nejohroženější kulturní památka v kraji, barokní fara v Šonově na Náchodsku, má nového majitele

Vešli jsme do fary, na oblohu je ale stále vidět. Na zemi totiž leží velká část střechy a dvou pater. Materiál vytvořil v přízemí velké hromady. „Ten stav je hrozný. Předpokládám, že nějakých 10 milionů se do toho bude muset investovat. V prvé řadě se musí udělat statické zabezpečení celé fary. Zdi se budou muset stáhnout a potom bychom tam chtěli dát novou střechu.

Čtěte také

Opravy jsou komplikované v tom, že se jedná o kulturní památku. V tom ale nový majitel problém nevidí. „Jsme připraveni spolupracovat s památkáři. Především bychom chtěli zachovat původní stav. Ale komplikace časová je v tom, že k tomu není v tuto chvíli žádný zpracovaný projekt. Ten musíme udělat a nechat ho odsouhlasit památkovou péčí. A pak podle něj postupovat, vysvětluje Milan Marek.

Procházíme jednou z alespoň trochu zachovalých místností, historické stropy jsou s ohledem na stav dalších částí fary mimořádně zachovalé. „Problém bude hlavně s tou částí objektu, která už ty stropy nemá. Zhruba jedna třetina fary je v pořádku a její přední strana je v lepším stavu než zadní, dodává Milan Marek.

První práce, které by zabezpečily tuto stavbu, chce zahájit ještě v zimě. Větší opravy pravděpodobně na jaře příštího roku.

Spustit audio

Související