Nejen primář Sova si věděl rady s výměnou kyčelních kloubů. Poradí vám MUDr. Roman Umlauf

29. říjen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Rentgenový snímek artrózy kyčle

Kyčelní kloub je největší kloub v lidském těle a je tvořen spojením kosti stehenní s kostí pánevní. Je to kloub jednoduchý, tedy složený pouze ze dvou kostí, ale díky silným vazům, které kostní spojení obklopují, zároveň také nejpevnější. Totální endoprotéza kyčelního kloubu, zvaná též artroplastika či aloplastika, je operace, při které je nahrazen celý kloub či jeho část cizím materiálem. 

Primář Ortopedického oddělení nemocnice Náchod MUDr. Roman Umlauf v naší radioporadně na téma: výměna kyčelních kloubů.

Čtěte také

Jedná se o jednu z nejčastějších a nejefektivnějších operací, která je u nás prováděna. Do praxe byla uvedena v 80. letech po úspěšném rozvoji totálních endoprotéz kyčelního kloubu. Pacienti trpící bolestí, která jim znepříjemňuje až znemožňuje pohyb, po operaci většinou pociťují výraznou úlevu a navrací se zpět do aktivního života.

Většina dnešních endoprotéz je založena na stavebnicovém systému; používají se kovové femorální komponenty a tibiální polyetylenové vložky zasazené do kovové kotvicí tibiální části. Používají se také keramické femorální komponenty, které snižují opotřebování polyetylenu. Životnost endoprotézy je individuální, většinou ale přesahuje 10 let. Neustále se hledají nové materiály, které by životnost ještě prodloužily.

Indikace

Indikací k totální endoprotéze jsou situace, kdy je významně porušena funkce kloubu nebo je kloub zdrojem nezvladatelných bolestí. K těmto stavům může docházet u gonartróz, revmatoidní artritidy, poúrazové artrózy, systémových poruch pohybového systému a poúrazových stavů (např. nitrokloubní zlomeniny).

Lékaři v Nemocnici Na Bulovce voperovali chlapci rostoucí endoprotézu kolene

Lékař doporučuje endoprotézu po vyčerpání konzervativní terapie, které zahrnuje farmakoterapii, rehabilitaci, úpravu životosprávy, fyzikální terapii a balneoterapii.

Komplikace

Po operaci mohou vznikat různé komplikace, dělíme je na celkové a místní. Mezi místní komplikace patří zlomeniny, infekce, instabilita kolena, nestabilita čéšky či poranění popliteálních cév. Z celkových komplikací může dojít k flebotrombóze, tromboembolické nemoci a cévní mozkové příhodě.

Rehabilitace

Rehabilitace pacientů po totální endoprotéze kolenního kloubu se snaží co nejrychleji a nejdokonaleji obnovit porušené funkce kloubu, minimalizovat zdravotní důsledky a navrátit tak pacienta pokud možno zpět do aktivního života.

Celou radioporadnu s MUDr. Romanem Umlaufem si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Blanka Malá , baj
Spustit audio

Související