Návštěvnost lázní se téměř vrátila na úroveň před covidem, chybí ale peníze od zahraničních turistů

15. červen 2023 08:04

Lázně v Česku hledají náhradu za bohaté ruské turisty. Oslovit by chtěly Ázerbájdžánce, Uzbeky nebo Izraelce. Návštěvnost lázní v Česku se sice v loňském roce vrátila zhruba na úroveň roku 2019, chybí ale právě peníze cizinců. Situaci v lázeňství rozebereme s kolegou Davidem Macháčkem, který přidá i vysvětlení, čím je specifická situace lázní v Královéhradeckém kraji.

Nejprve se podívejme na celkový stav: daří se nebo nedaří českým lázním?

Čísla jsou zdánlivě dobrá. V loňském roce lázně navštívilo skoro 850 tisíc lidí. Z nich byla zhruba třetina zahraničních hostů, ti ale ještě před pandemií tvořili skoro polovinu.

Čtěte také

Právě jejich nižší počet v loňském roce teď podle prezidenta Svazu léčebných lázní Eduarda Bláhy na lázeňství dopadá. „Infrastruktura českých lázní je tak obrovská, že pouze Češi ji nemohou nikdy nasytit. I kdyby prodloužili své pobyty a vrátili se do lázní několikrát za rok. Musíme tady mít i zahraniční klientelu, abychom to utáhli."

Lázně navíc kvůli vysoké inflaci a zdražení přišly podle Eduarda Bláhy i o konkurenční výhodu s jinými zeměmi. „Problém je, že máme inflaci větší než okolní země. Byť se hodně snažíme naše ceny nezvedat a inflaci do nich nepromítat, tak se začínají přibližovat cenám v zahraničí a tak jednu z dlouholetých konkurenčních výhod ztrácíme."

Celkem tak lázně kvůli válce a zdražení ztratily doslova ze dne na den zhruba 80 procent své běžné klientely.

Jak důležití jsou tedy pro lázně zahraniční hosté?

Čtěte také

Odpověď najdeme v datech agentury CzechInvest! Podle té cizinci v samotných střediscích a městech utratí denně až 4 tisíce korun, zatímco Češi jsou zpravidla skromnější a utrácí zhruba čtyřikrát méně.

A na lázně pak negativně dopadá i to, že Češi sice lázeňská města stále navštěvují, ale častěji než přímo do středisek jezdí do soukromých wellnesů. I to snižuje lázním výdělek.

Platí tato souhrnná data i pro lázně v Královéhradeckém kraji, tedy Lázně Bělohrad, Velichovky a Janské Lázně?

Lázně v Královéhradeckém kraji navštívilo v loňském roce 40 504 lidí, uvedla agentura CzechTourism. A odliv zahraničních hostů by jim nemusel způsobit takové problémy jako třeba v Karlovarsku.

Čtěte také

Podle prezidenta Svazu léčebných lázní Eduarda Bláhy mají Velichovky nebo Janské Lázně poměrně stabilní klientelu právě mezi Čechy. Specifické jsou trochu Lázně Bělohrad, kde Bláha připomíná jejich arabské majitele, což ovlivňuje i jejich klientelu.

A připomněl bych ještě jednu věc, která není na první pohled tak viditelná jako provoz lázeňských hostů, ale na provoz má velký vliv. Eduard Bláha upozorňuje, že návštěvnosti lázní v regionu pomáhá nemocnice v Hradci Králové. Z ní do lázní míří ne zrovna malý počet pacientů třeba na rehabilitace. A lékařská fakulta zase pomáhá obsazovat lázně personálně.

Čtěte také

A jaká jsou nejnavštěvovanější lázeňská místa v Česku?

V loňském roce to byl tradičně Karlovarský kraj. Možná i proto, že se tam nachází známé lázně. A to nejen ty v Karlových Varech, ale i Mariánské nebo Františkovy lázně.

Všechna tato místa navíc byla v posledních letech připsána na seznam UNESCO a to opět zvyšuje jejich popularitu. Jen pro ilustraci - v loňském roce navštívilo lázně v tomto kraji více než půl milionu lidí z celkových 850 tisíc. Celkem má Česko přes 30 lázeňských měst.

Spustit audio

Související