Návštěva: Z Trutnova na Nový Zéland

Jiří Jůzl z Trutnova bude naším hostem třetí lednovou neděli po 18. hodině. Sám o sobě říká, že je tramp, vodák, fotograf, sportovec a muzikant. Mnohé z jeho životních aktivit se před časem spojily v jednu velkou touhu ... vydat se na Nový Zéland.

Nechme stranou, že ne všechno vyšlo nakonec tak, jak si plánoval. Cesta k protinožcům dostala vlivem nepříznivých okolností trochu jiný rozměr, ale přesto stála za to. Jiří Jůzl z ní vytěžil námět své knižní prvotiny s výstižným názvem Z Trutnova na Nový Zéland.

Jiří Jůzl: Z Trutnova na Nový Zéland

Po jižní polokouli nachodil 800 kilometrů, cestoval i stopem, ale jinak se zařekl, že nepoužije žádný hromadný dopravní prostředek. A slovo dodržel.

Jiří Jůzl: Z Trutnova na Nový Zéland

Měsíc na jižním a druhý na severním ostrově mu poskytly řadu skvělých zážitků, poznání i setkání. Počet fotografií, pořízených digitální zrcadlovkou, šel do tisíců.

Lidi na Novém Zélandu poznal jako jedny z nejmilejších na světě, vstřícné a ochotné pomoci poutníkovi v nouzi. Jiří Jůzl totiž prožil nejen neuvěřitelné okamžiky okouzlení obdivuhodnou přírodou, ale také chvíle strachu o vlastní život. Nikdy ale nepřestal psát. Večer co večer, s rozsvícenou čelovkou na hlavě zaznamenával všechno, co ten den prožil a pokládal za důležité.

Další dobrodružství nastalo, když se živ a zdráv vrátil domů do Trutnova. Uspořádat zápisky, jimiž hustě popsal čtyři deníky, vybrat ty nejlepší snímky a připravit jako naprostý laik k vydání obsáhlou publikaci, to byl opravdu husarský kousek. Ale ... povedlo se a první čtenářské ohlasy jsou veskrze příznivé.

Vrátit se do doby, kdy trutnovský patriot Jiří Jůzl jenom s batohem na zádech křižoval Nový Zéland, se budete moci i vy v pořadu Návštěva, který s ním připravila Eva Zálešáková. Uvedeme ho v neděli 19. ledna 2014 po 18. hodině.


Zvětšit mapu