Návštěva u plavkyně Abhejali Bernardové

V neděli 7. července 2013 vám po 17. hodině představí Eva Boudová v pořadu Návštěva plavkyni Abhejali Bernardovou, šestatřicetiletou vegetariánku, která se stala pro mnohé inspirací.

Vytrvalkyně Abhejali Bernardová se stala pátou českou plavkyní, která zdolala kanál La Manche.

Bílé útesy doverské

Dokázala to v roce 2011 v čase 14 hodin a 37 minut.

Západ slunce na pobřeží Dorsetu

Na zhruba 34 kilometrů dlouhé trase z Anglie do Francie se čtyřiatřicetiletá plavkyně Sri Chinmoy Marathon Teamu Zlín představila již podruhé, v roce 2009 byla členkou mezinárodní štafety.

Lamanšský průliv neboli kanál La Manche (též Anglický kanál) je část Atlantského oceánu, která odděluje ostrov Velká Británie a severní Francii.

Spojuje Keltské moře a Severní moře a je nejrušnější lodní dopravní cestou na světě.

Průliv je dlouhý asi 350 km, šířka se pohybuje od 240 po 34 km v nejužším místě, takzvané Doverské úžině mezi městy Dover a Calais.

Vzdušnou cestou byl Lamanšský průliv poprvé překonán 7. ledna 1785, kdy Francouz Jean-Pierre Blanchard a Američan John Jeffries přeletěli v balonu mezi Doverem a Calais.

S letadlem těžším vzduchu uspěl jako první Francouz Louis Blériot 25. července 1909 (směrem z Francie do Anglie).

Prvním plavcem přes kanál La Manche (vzdálenost 36 km) byl Angličan Matthew Webb v roce 1875. Překonání průlivu z Doveru do Calais mu trvalo 21 hodin a 45 minut.

V roce 1923 se Američanka Gertrude Ederleová vydala opačným směrem a po 14 hodinách a 39 minutách vystoupila z vody jako první žena.


Zvětšit mapu