Návštěva u pěstitele bonsají Jaroslava Tauchmana: Stromku můžete vtisknout svou osobnost

7. září 2023

Bonsaj je staré umění miniaturizace stromů a jejich pěstování v miskách. Doslova přeloženo má slovo bonsaj význam strom v misce, kde bon znamená miska a sai strom.

Japonská zahrada je způsob úpravy okrasné zahrady. Je pojmem, celosvětově široce používaným pro úpravu pozemku upraveného způsobem obvyklým nebo podobným tradičním zahradnickým úpravám v zahradách v Japonsku nebo způsobem, který má zdánlivě podobnost se stylem úprav zahrad tradičním v Japonsku.

Čtěte také

Kořeny úprav, dnes považovaných za tradiční, sahají od starých náboženství. Pro tyto japonské zahrady byly ale určující čínské a korejské vlivy z období Nara (710-794) a Hejan (794-1185).

Po dlouhé době napodobování si ale japonská zahradní architektura rozvinula mírně odchylnou estetiku ovlivněnou příchodem zenového buddhismu.

Ačkoliv mají čínské a japonské zahradní úpravy zcela zjevnou podobnost v použití prvků, jsou zde rozdíly ve způsobu použití. Celý proces formování japonských zahrad se pak nejvíce odráží ve vývoji zahradní architektury tzv. procházkových zahrad.

Spustit audio

Související