Naši dědové uměli hospodařit, podnikat a znali svou cenu. Kvality člověka jsou nenahraditelné

17. květen 2018

I takový postřeh zazněl na úspěšné přednášce česko-amerického ekonoma Jana Švejnara. Ředitel Centra pro globální hospodářskou politiku a profesor Kolumbijské univerzity v New Yorku diskutoval v královéhradeckém Centru andragogiky s řediteli firem a podnikateli. „Lidský potenciál a osobní kvality člověka jsou nenahraditelné," také to se na setkání dozvěděla redaktorka Eva Boudová.

„Jsme na prahu vstupu do světa, který není monetizován a nefunguje na základě něčeho hmatatelného.“ To je jedna z myšlenek, která zazněla na královéhradecké přednášce v Centru andragogiky. Právě tam se s podnikateli a řediteli firem setkal česko-americký ekonom Jan Švejnar.

Ředitel Centra pro globální hospodářskou politiku a profesor Kolumbijské univerzity v New Yorku připomněl mimo jiné i to, že kreditní karty nahrazují čím dál víc fyzické peníze. Přesto s něčím obchodovat musíme.

Podle Jana Švejnara se lidstvo k výměnnému obchodu vracet nebude.

„Mušle ani kamínky peníze znovu nenahradí. Pro centrální banky ale začíná být stále méně zajímavé například zlato. Přestává být produktivní,“ dodává specialista na globální hospodářskou politiku.

Jan Švejnar s redaktorkou Evou Boudovou

A co zůstává nejcennější komoditou, která neztrácí na své hodnotě a je pořád v kurzu?
Je to Čas. I to potvrdil svými slovy a svou přítomností na úspěšném setkání uznávaný ekonom, který se i přes svůj globální přehled cítí být stále v srdci Čechem.

„Nejoblíbenějším nápojem ekonomů je šampaňské. Je totiž dokladem toho, jak z nekvalitního zkvašeného vína udělat produkt, který si získá světovou hodnotu.“ A přesně taková je podle Švejnara definice ekonomie. „ Dávat hodnotu něčemu, co se původně jevilo jako bezcenné.“

autoři: Milan Baják , ebo
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.