Nadhled a humor originálního umělce Josefa Váchala v novém polohraném dokumentu České televize

4. prosinec 2019

Tragikomický životní příběh jednoho z nejoriginálnějších českých umělců 20. století inspiroval tvůrce brněnského studia České televize k natočení polohraného dokumentu. Nazvali ho podle samotného hlavního hrdiny: Josef Váchal. ČT art ho v premiéře uvede 4. prosince 2019 ve 22:10 hodin. Scénář a režie Vít Zapletal.

Čtěte také

Josef Váchal, od jehož úmrtí letos uplynulo 50 let, byl mimořádně nadaným umělcem. Ovlivněný expresionismem a dalšími směry se už za První republiky pokoušel o vlastní, stylově nevyhraněný umělecký směr. Jeho vrcholnými grafickými díly jsou knihy, které sám napsal, vytvořil jejich ilustrační doprovod a jen v několika exemplářích vytiskl i svázal. Nejznámější z nich je rozměrná kniha Šumava umírající a romantická nebo zfilmovaný Krvavý román.

Polohraný dokumentární film představuje Váchala v jeho komplexnosti i neuchopitelnosti jako umělce, mystika a ironika. Odhaluje fascinující šíři a hloubku jeho svébytného výtvarného a literárního díla, kterým se vždy vymykal dobovým uměleckým směrům a záměrně se vyhýbal diktátu politické poptávky.

Režisér Vít Zapletal a kameraman Ondřej Bellica natáčí Váchalův olej Vzývači ďábla vystavený v Galerii moderního umění v Hradci Králové

„Váchal je pro mě především ztělesněním obdivuhodného nadhledu a humoru, který jde hodně přes čáru, ale zároveň není nikdy nemístně vulgární nebo samoúčelný. Snad se nám podaří co nejvíc z jeho svérázné poetiky do filmu dostat," popisuje svůj autorský záměr režisér Vít Zapletal.

Hraná část filmu je zasazená do východočeských Studeňan 60. let 20. století, kde Váchal trávil poslední roky svého života.

„Tyto pasáže kombinujeme s dokumentárními sekvencemi složenými z výpovědí odborníků, sběratelů, galeristů a váchalologů,“ říká dramaturgyně Lenka Marešová.

A doplňuje: „Nabídneme i unikátní svědectví několika pamětníků, kteří se s Josefem Váchalem za jeho života setkali. Snímek doplníme širokou paletou dobových fotografií, které zachycují jednotlivé etapy Váchalova života od dětství v Písku, uměleckého života v Praze na začátku 20. století, až po stáří ve Studeňanech, včetně jeho služby v Rakousko-Uherské armádě během první světové války.“

Snímek zavede diváky také do Portmonea - Muzea Josefa Váchala v Litomyšli

Komunistický režim neměl pro Váchalovo umění pochopení, nechal ho dožít ve vlhké komůrce traktorové stanice, která vznikla ve znárodněném domě jeho družky a umělkyně Anny Mackové.

Čtěte také

Zlom nastal po roce 1966, kdy Váchal získal veřejné uznání díky výstavě v Národním muzeu v Praze.

Přestože se bránil jakémukoliv propojení s tehdejším režimem, byl pět dní před smrtí vyznamenaný titulem zasloužilého umělce.

Z Váchala se po jeho smrti stal fenomén, který vedl k založení knižního nakladatelství, vzniku několika recesistických spolků, vydání četných životopisných i odborných publikací, několika filmovým adaptacím jeho díla i divadelním hrám.

Portmoneum - Muzeum Josefa Váchala, Litomyšl, Jiří Látal - pedagog Fakulty restaurování Univerzity Pardubice v Litomyšli a Jiří Kaše - hlavní restaurátor Portmonea vzpomínají, jak před  téměř 30 lety zachránili Váchalovy nástěnné malby před zánikem

Film vznikl za podpory Pardubického kraje, města Litomyšl a Galerie Kodl.

autor: baj | zdroj: Česká televize - Televizní studio Brno
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Z Frenštátu do pohádky. Stačí věřit na dobré konce.

Veronika Sedláčková, moderátorka ČRo Plus

Pohádka o Raškovi

Pohádka o Raškovi

Koupit

Jiří Raška vyhrál na olympijských hrách v Grenoblu 1968 zlatou olympijskou medaili. Spisovatel Ota Pavel úspěch popsal v nezapomenutelné Pohádce o Raškovi. Čte Oldřich Kaiser