Naděje na rozšíření královédvorské hroší rodiny. Co víc si můžeme přát!
Dnešní zastávku v Safari Parku Dvůr Králové věnujeme hrochům obojživelným. Tři tato majestátná zvířata Afriky mají dohromady 108 zubů a přesto se jejich přesun ze safari do zimoviště obešel bez problémů.
Navíc to bylo stěhování spojené s nadějí na rozšíření královédvorské hroší rodiny. Co víc si můžeme přát!
Dobrou zprávu o Mickovi, Hule a Moně přinášejí zoolog Jiří Hrubý a reportérka Dana Voňková.
Hrošice Hula a Mona se ve Dvoře Králové seznamují s novým partnerem. Mike přijel ze Stuttgartu
Ke dvěma dvorským hrošicím přibyl v úterý 17. října nový samec. Mike do Dvora Králové dorazil ve večerních hodinách ze stuttgartské Zoo Wilhelma. Se samicemi Hulou a Monou se bude postupně seznamovat v krytém zimovišti a s jeho přivykáním na nové prostředí pomůže v prvních dnech ošetřovatel přímo ze Stuttgartu.
Pokud vše dobře dopadne, největší radost budou mít děti, protože těm asi chyběli v minulých letech hroši nejvíce.
Hroch je nejtěžším žijícím druhem sudokopytníka a třetím nejtěžším suchozemským živočichem. Dospělý samec měří až 360 cm, dosahuje výšky v kohoutku 165 cm a jeho váha může být i tři tuny, samice jsou zpravidla až o třetinu menší.
Uši, oči a nozdry má hroch stejně jako například krokodýl v jedné rovině a při pobytu ve vodě tak můžeme z ponořeného zvířete vidět právě jen tuto malou část. Má silné a zavalité tělo a dospělí samci mají velmi mohutnou šíji.
Kůže je bez srsti a holá, několik štětin má pouze na uších a ocase. Pod kůží mají hroši silnou tukovou vrstvu, která chrání před zraněními v soubojích, ale také pomáhá lépe udržovat teplotu těla.
Hrošík není malý hroch. Nepleťte si je!
Kolekci chovaných zvířat rozšířila v těchto dnech královédvorská ZOO o nového hrošíka. Správně se jmenuje hrošík liberijský a ve volné přírodě byste se s ním setkali v západní Africe.
Zajímavé jsou jeho zuby. Řezáky ve spodní čelisti jsou kolíkovité a míří šikmo dopředu, špičáky jsou přeměněny v kly, zejména u samců dosahují úctyhodných rozměrů.Celkově mohou měřit až 70 cm. Slouží především jako zbraň ve vzájemných soubojích. Zatímco špičáky a řezáky hrochům rostou po celý život, stoličky se postupně vyměňují, obdobně jako u slonů.
Hroší kůže je navzdory své tloušťce velmi citlivá a v suchu snadno popraská. Rčení o hroší kůži jako symbolu necitelnosti nemá reálný základ. Kůže je prostoupena potními a mazovými žlázami, které vylučují olejnatý sekret. Ten hrocha na souši chrání před slunečním zářením, ve vodě zase snižuje odpor těla, což mu pomáhá při plavání.
Související
-
ZOO Dvůr Králové se vrací do asociace evropských zahrad....
Královédvorská ZOO se po pěti letech vrátila do evropské asociace EAZA. Otevírají se jí tím možnosti nových chovů vzácných zvířat. Větší šance bude teď mít ZOO třeb...
-
Africké městečko v Čechách. ZOO Dvůr Králové představí své...
Návštěvníky dvorské zahrady čeká o víkendu pestrý program. Sobota 28. května bude patřit oslavě Mezinárodního dne dětí a křtu čokolád SAFARI se Sabinou Laurinovou a...
-
Jak se stěhuje nejrychlejší savec planety? V Safari Parku Dvůr Králové s tím mají zkušenosti
Všechny zdravé ruce stěhovaly v Safari Parku Dvůr Králové kopytníky do zimovišť. Stěhování zažili i gepardi. Někteří měnili jen domácí působiště, jiní cestovali do ciziny.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Tisíce domácností jsou bez elektřiny. Na 70 místech je vyhlášen nějaký povodňový stupeň
-
Kam dosáhne voda? Podívejte se na mapy rozlivu
-
Hladík: Povodně by neměly zásadně ohrozit Prahu. Záležet bude na přítocích Sázavy a povodí Berounky
-
Za posledních 20 let se protipovodňová opatření výrazně zlepšila, zdůrazňuje ředitel Povodí Vltavy