Nácvik záchrany tonoucího, zázemí pro ukrajinské seniory a příběh čapího hnízda. NEJ reportáže týdne

Každý týden pro vás v Českém rozhlase Hradec Králové připravujeme aktuality a zajímavosti ze společenského i kulturního života v Královéhradeckém kraji. Které reportáže vzbudily na sociálních sítích za posledních sedm dní největší pozornost? Tady jsou pěkně pohromadě. To nejlepší na našem webu.

Čtěte také

S postupným oteplováním se na české řeky znovu vrací vodáci a s nimi třeba i životu nebezpečné situace. Jednu takovou - záchranu vodáků, topících se pod jezem - si cvičně nedaleko Zvole u Jaroměře vyzkoušeli profesionální hasiči z Prahy.

Vody je teď v Úpě tak akorát, cvičení dávalo smysl a bylo bezpečné. Pokud by bylo vody trochu víc, nemuselo by to podle instruktorů dobře dopadnout ani s dobře vybavenými a připravenými hasiči.

Čtěte také

V domově sociální péče v Tmavém Dole na Trutnovsku našlo dočasné zázemí 11 ukrajinských seniorů. Jde o jediné zařízení tohoto typu v Královéhradeckém kraji, které ubytovalo uprchlíky ve vyšším věku a se zdravotními problémy. Podle zástupců kraje zatím o další lůžka nikdo z uprchlíků nepožádal.

To, že bydlí v zařízení o 11 lidí víc, prý nijak neovlivní případné přijímání českých klientů, kteří čekají v pořadníku. „V žádném případě se to českých seniorů nedotkne. Kapacita našeho zařízení zůstává stále stejná, tedy 156 lůžek. Tato lůžka jsou nad rámec běžné kapacity a vůbec to nemá vliv na pořadník ani čekací dobu pro naše české seniory,“ říká ředitel domova Antonín Stanislav.

Čtěte také

Také letos nás zajímá, jak pokračuje příběh čápů na bohuslavickém komíně, který díky webovým kamerám spousta lidí s nadšením sleduje. Jak je to s čapí rodinkou kolem Bohouše a Bohunky, zda se už oba vrátili a jestli bude zase nová a velká čapí rodina. O tom všem si povídáme s čapím pozorovatelem Tomášem Prouzou.

„Čápi jsou vázaní na hnízdo, pud jim tam velí vyvést novou čapí generaci. Pokud se původní partner nedostaví, tak vezmou zavděk jiným," říká čapí pozorovatel Tomáš Prouza.

autor: baj
Spustit audio

Související