Náchodská nemocnice nabízí nejmodernější biologickou léčbu migrén. Řadě pacientů usnadní život

25. únor 2020 10:00

V Oblastní nemocnici v Náchodě začali zkušebně nabízet nejmodernější biologickou léčbu migrén. Měla by přispět ke snížení počtu záchvatů a zkvalitnění života pacientů. Náchodská nemocnice je třetím certifikovaným zařízením v Královéhradeckém kraji, zatím tuto léčbu testuje na osmi pacientech.

„Velká, nesnesitelná bolest. A když se člověk stará o děti, tak je to potom opravdu šílené ony běžné denní činnosti zvládnout,"
popisuje své stavy Michaela Šimková. Migrénami trpí od roku 2004.

Čtěte také

K bolestem hlavy se u ní postupně přidaly deprese, její stav měl vliv i na rodinu. Má totiž dvě malé děti, o které se někdy nemohla postarat.
„Měla jsem stavy, kdy si musel manžel vzít dovolenou, prostě zůstat doma a nejít do zaměstnání. Protože člověku je pořád blbě a není schopný fungovat."

Bolesti hlavy se opakovaly několikrát měsíčně, trvaly i tři dny v kuse. Léky přestávaly zabírat, jedinou možností byl odpočinek s mokrým obkladem na čele. V posledním roce jí od bolesti dokonce několikrát pomohly až kapačky v nemocnici.
„Zatemněná místnost, studený vzduch pomáhá přežít onen akutní záchvat migrény."

Teď ale Michaele svitla naděje. Patří totiž mezi pacienty, kteří v náchodské nemocnici podstupují biologickou léčbu.

V Oblastní nemocnici v Náchodě začali zkušebně nabízet nejmodernější biologickou léčbu migrén (ilustrační foto)

Místo užívání pilulek dostává jednou měsíčně injekci. Ta navíc podle lékařky Markéty Tučkové nezatěžuje tělo pacienta tolik, jako předchozí léčba.
„Nežádoucích účinků je minimum, co je známo z dostupné literatury a od pacientů, u kterých je tato léčba nasazena. Předtím se dávaly antiepileptika při této indikaci, léky zpomalující srdeční činnost, podávaly se antidepresiva. Každá ze skupin těchto léků má spoustu nežádoucích účinků, což u této biologické léčby více méně není."

Čtěte také

Moderní biologickou léčbu migrén nabízí hlavně fakultní nemocnice, v menších nemocnicích nebo soukromých zařízeních je zatím spíš výjimkou. K těm se zařadila právě náchodská nemocnice, kde aktuálně zkušební léčbu podstupuje osm lidí.
„Jsou poměrně přísná indikační kritéria. Obecně platí, že pacient nebo pacientka musí mít zdokumentovanou preventivní léčbu v minulosti minimálně dvěma preparáty, která buď nezabrala nebo je pacient dostatečně netoleroval."

Pacientů s biologickou léčbou migrén bude podle lékařky Tučkové přibývat, do konce roku jich v náchodské nemocnici mohou být desítky.

Spustit audio

Související