Náchodská nemocnice má magnetickou rezonanci. Vyšetření začnou na přelomu ledna a února

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Náchodská nemocnice získala magnetickou rezonanci

Těžká nákladní technika včetně jeřábu dopravila v úterý 10. prosince do náchodské nemocnice pětitunový diagnostický přístroj magnetické rezonance. Následovat budou týdny instalace a stavebních prací. Prvního vyšetření se pacienti dočkají na přelomu ledna a února příštího roku.

Přístroj za 31,5 milionu korun už specializovaná firma do areálu nemocnice umístila, podrobnosti ke stavebním úpravám a instalaci celého zařízení doplňuje zástupce dodavatele magnetické rezonance Vratislav Švorčík.
„Nejdříve se musí magnet našimovat, aby měl tu nejlepší homogenitu. Protože ji ovlivňují venkovní vlivy, jako například železo v konstrukci. Až bude tohle hotové, tak se provede nastavovací procedura a začne se zacvičovat personál."

„Pořízení a instalace přístroje magnetické rezonance do náchodské nemocnice je významným přínosem pro pacienty v její spádové oblasti, protože umožní zkrácení čekací doby na vyšetření, které patří v současné době mezi nejvyspělejší zobrazovací techniky. Současná přístrojová kapacita magnetické rezonance v Královéhradeckém kraji je již nedostačující," okomentoval významnou investici Královéhradeckého kraje primář radiodiagnostického oddělení Oblastní nemocnice Náchod MUDr. Marek Strnad.

Náchodská nemocnice získala magnetickou rezonanci

Královéhradecký kraj poskytl na nový přístroj včetně potřebných stavebních prací dotaci 46 milionu korun. Dotace je určena zároveň na sedmiletý pozáruční servis ve výši téměř osmi a půl milionu korun. Za přístroj a stavební úpravy zaplatí nemocnice 31 415 000 korun. Nevyčerpané finanční prostředky nemocnice vrátí Královéhradeckému kraji.

„Po zakoupení nového přístroje do Oblastní nemocnice Trutnov, na jaře tohoto roku, je to letos již druhá magnetická rezonance pro pacienty Královéhradeckého kraje. Jsem rád, že tuto moderní diagnostiku bude moci za několik týdnů, po instalaci přístroje, nabízet i největší krajská nemocnice," dodal Aleš Cabicar z TOP 09, náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje pro oblast zdravotnictví.

Magnetická rezonance umožňuje vyšetření celého těla, zejména nervové soustavy, měkkých tkání pohybové soustavy, břicha a pánve. Obrazové rozlišení především měkkých tkání je vynikající a proto dnes magnetická rezonance patří u některých onemocnění přímo k základním lékařským vyšetřením.

Oproti rentgenovým vyšetřením včetně výpočetní tomografie (CT) je její výhodou nepřítomnost rentgenového záření, naopak ale pro mnoho diagnóz zůstává vyšetřením základním a lépe vypovídajícím právě počítačová tomografie. Obě metody se vzájemně velmi dobře doplňují. Nevýhodou je zejména delší čas potřebný k vyšetření, který se obvykle pohybuje od 25 - 45 minut a nemožnost vyšetřit některé pacienty - například s implantovaným kardiostimulátorem.

Spustit audio
autor: baj | zdroj: Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje a.s.

Související