Na žacléřském náměstí se otáčí dvoumetrová mlýnská kola i když tam není potok ani řeka

30. červen 2019 10:15
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Náměstí v Žacléři zdobí netradiční prvky. Před budovou muzea se totiž točí dvě mlýnská kola

Náměstí v Žacléři zdobí netradiční prvky. Před budovou muzea stojí totiž dvě mlýnská kola. Obě jsou funkční a přestože v místě neteče žádný potok ani řeka, nechybí jim důmyslný vodní pohon. 

Na Rýchorském náměstí v Žacléři se návštěvníkům skýtá trošku neobvyklý pohled. Jsou tu totiž mlýnská kola, která sem ovšem jaksi historicky úplně nepatří.

Kolo, kolo mlýnský aneb příběhy vodních mlýnů na Žacléřsku. To je voda na váš prázdninový mlýn

Na výstavě Kolo, kolo mlýnský

Žacléřské muzeum se rozhodlo u příležitosti 20. výročí založení muzea věnovat tématu, které nebylo vůbec probádané a přináší nové informace k vodním mlýnům. Ty stávaly většinou do konce II. světové války na říčkách v Prkenném Dole, Křenově, Lamperticích, Bernarticích a Bečkově a teď se s jejich příběhy seznámíte na výstavě Kolo, kolo mlýnský v Městském muzeu v Žacléři.

Zeptáme se Evy Rennerové, vedoucí zdejšího muzea, co mlýnská kola na náměstí znamenají?
„Žacléřské muzeum připravilo pro letní sezónu výstavu věnovanou vodním mlýnům na Žacléřsku. A tato kola nám krásně doplňují expozici a lákají na výstavu."

Autor vodních kol Michal Grundman hned ještě vysvětluje:
„Kola se jinak točí na Rýchorském potoce v Mladých Bukách. Jsou umístěna od sebe asi 2 kilometry. Já jsem už od malička rád trávil čas na potoce. V páté třídě jsem si postavil první dva malé vodní mlýnky a to mne nadchlo. A začal jsem je postupně zvětšovat."

Mlýnská kola pomáhá roztáčet zvláštní stavba

Zvláštní stavba pomáhá obě mlýnská kola roztáčet. Její součástí je podstavec, na kterém sedí nádoba na dešťovou vodu. Jak celý systém funguje?
„Tenhle jsme vymysleli především proto, že tady nebyla nikde žádná voda. Tak se musela udělat 2,5 metru vysoká věž, na kterou se umístila tisícilitrová nádrž a přes korýtka se voda dopravuje na mlýny a čerpadlem se opět vrací nahoru do nádoby."

Hornický skanzen v Žacléři připravil od července pro své návštěvníky překvapení. Co to bude?

Hornický skanzen Žacléř - strojovna Jan

V hornickém skanzenu v Žacléři bude už brzy nové zázemí pro návštěvníky. Jde především o místo, kde si mohou lidé chvíli odpočinout a nejen to. Podrobnosti zajímaly reportérku Janu Házovou a tak se do dolu Jan Šverma vypravila. Provedl ji ředitel skanzenu Karel Novotný. 

Tisíc litrů tedy koluje neustále nahoru a dolů. Bez ohledu na počasí. Mlýnská kola se tady prostě točí.

Michal Grundman ještě doplňuje, že výroba jednoho kola mu zabrala zhruba dva měsíce práce:
„Je to můj koníček, nejsem profesionální tesař a truhlář. Ale rád pracuji se dřevem. Jinak jsem vyučený opravář zemědělských strojů."

Dvě dvoumetrová mlýnská kola se budou na Rýchorském náměstí v Žacléři točit až do konce letních prázdnin.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související