Na svých toulkách po Krkonoších můžete narazit na neobvyklé stavby, moderní turistické útulny
Při letošním premiérovém udělování Krkonošských cen za architekturu zabodovala také Správa Krkonošského národního parku. Lávky a útulny, které pro ni vytvořili studenti a pedagogové Fakulty architektury ČVUT, získaly jedno z ocenění.
Čtěte také
Krkonošské potoky přemostilo šest lávek a následně vzniklo sedm originálních útulen. Najdete je například pod Dvoračkami, na Klínovkách nebo v údolí Bílého Labe u Špindlerova Mlýna, kam teď vyrážíme.
S mluvčím Správy Krkonošského národního parku Radkem Drahným právě stojíme u útulny s názvem KØMEN nebo-li Kámen. Na první pohled vidíme, že je celá z plechu. „Ne nadarmo jsme tady na dětském hřišti u Bílého Labe, kousek od nás slyšíme šumět balvanový vodopád. Tedy tento balvan či kámen v podobě útulny odkazuje na tuto symboliku. Někdo z toho může dedukovat podobu krystalu nebo diamantu.“
Přicházíme ke dveřím útulny, abychom nahlédli také dovnitř. Vnitřek je dřevěný, vidíme tu dřevěné lavice a také malá okna, ze kterých je nádherný výhled. Útulny jsou přístupné turistům celoročně.
Čtěte také
„Žádná z útulen není uzavíratelná, jsou otevřeny prakticky nonstop. Opravdu slouží k tomu, když potřebuje turista v nouzi přečkat špatné počasí,“ vysvětluje Radek Drahný.
Jak vypadala doprava této plechové útulny na její místo uprostřed přírody? „Většina útulen byla převezena na místo v rozmontovaném stavu a s pomocí nějaké techniky usazena. A to je také případ útulny KØMEN.“
Vedle nové útulny zde stále stojí také stará, klasická, takzvaně áčková. Nahlížíme dovnitř, také zde vidíme dřevěné lavice a stůl. „Prkenná podlaha a jednoduchá střecha.“
Objeví se v Krkonoších ještě další moderní útulny?
„Správa Krkonošského národního parku jako příspěvková organizace státu při vlastních investicích využívá špičkové architekty. Jedním z takových příkladů je bezpochyby Krtek, Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání ve Vrchlabí. A nepochybuji že v budoucnu bude oceněna i Skála, nový vstup do Muzea Krkonoš ve Vrchlabí,“ říká ředitel Krkonošského národního parku Robin Böhnisch.
Související
-
Ostrov tundry uprostřed Evropy. Magické Krkonoše, jediné místo setkání alpských a severských druhů
Vypravíme do našich nejvyšších hor, do Krkonoš, kde před pár dny oslavili 58 let od vyhlášení Krkonošského národního parku.
-
Příroda je jen jedna. Tedy i péče o Krkonoše musí být sladěna na obou stranách státní hranice
Zavedeme vás do Krkonoš. Ty jsou totiž jen jedny a hranice států přírodu nerozdělují. Jak na české tak na polské straně je proto důležitá přeshraniční spolupráce.
-
Ochránci odchovali novou generaci jasoně červenookého. Příští rok by se motýl mohl vrátit do Krkonoš
Ochráncům přírody se podařilo odchovat v zajetí novou generaci v Česku kriticky ohroženého motýla jasoně červenookého. Toho se snaží vrátit do krkonošské přírody.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Vysušit dům může trvat měsíce. Hliněné omítky jsou zranitelné, proces ovlivňuje i zateplení, říká expert
-
Koneckonců nikdo nezemřel, řekl starosta města Mazan o případu Pélicotové. Za svá slova se omluvil
-
‚Pod kotlem naloženo.‘ Táta byl jako ve filmu Vlny vždy připravený se naštvat, vzpomíná Dobrovský
-
Kam s povodňovým pískem? Na airsoftové hřiště, v zimě na chodníky nebo zpátky do pískovny