Na světě už jsou jen tři nosorožci severní bílí...

Uhynula samice Nola, jeden z posledních čtyř severních bílých nosorožců na světě
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Uhynula samice Nola, jeden z posledních čtyř severních bílých nosorožců na světě
0:00
/
0:00

V americkém San Diegu musela být včera utracena samice Nola, která byla jedním z posledních čtyř nosorožců tuponosých severních na světě (jinak též bílých severních). Zoologická zahrada ve Dvoře Králové jako jediná na světě severní bílé nosorožce rozmnožila a přinesla tak naději na jejich záchranu.

Pro zvýšení šancí tohoto projektu poskytla před čtvrt stoletím část svých zvířat včetně samice Noly zoo v San Diegu.

Samička nosorožce severního bílého Nola, která uhynula v ZOO v San Diegu, pocházela z odchytu ve volné přírodě a do Dvora Králové nad Labem ji dovezl zakladatel safari Ing. Josef Vágner v roce 1975.

Do ZOO v San Diegu přišla Nola v roce 1989. Ani tam se jí ale nepodařilo porodit mládě.

Na světě zůstali už pouze tři jedinci nosorožce severního bílého: 40tiletý sameček Sudán a samičky Nájin, které je 26 let a 15letá Fatu, která se stala za pobytu v ZOO Dvůr Králové nad Labem mládětem milénia.

Čtěte také

Další čtyři nosorožce ze stejných důvodů zapůjčila Zoo Dvůr Králové v roce 2009 do rezervace v Keni. V obou případech snaha o přirozenou reprodukci selhala.

V současné době pracuje skupina špičkových vědců v Evropě pod vedením ZOO Dvůr Králové a IZW Berlín na vytvoření postupu pro umělé rozmnožení severních bílých nosorožců. Druhá podobná skupina pracuje v San Diegu.

Úmrtí Noly je smutná zpráva. Ztrátou každého jedince se zvětšuje závazek, který k tomuto kriticky ohroženému druhu lidstvo má.Přemysl Rabas, ředitel ZOO Dvůr Králové

„Všichni vědci mají k dispozici biologický materiál nejen ze všech našich živých zvířat, ale i z těch, která jsou již léta po smrti. Je tedy naděje, že když se kolegům v San Diegu nepodařilo přirozenou cestou severní bílé nosorožce rozmnožit, mohou významnou měrou přispět k záchraně tohoto druhu při využití genetického inženýrství," dodal Přemysl Rabas.

Tomuto účelu může být paradoxně užitečná i smrt Noly.

Uhynula samice Nola, jeden z posledních čtyř severních bílých nosorožců na světě

Samice zdravotními komplikacemi trpěla už řadu měsíců. Její stav se v sobotu zřetelně zhoršil a v neděli kolegové v San Diegu nakonec přistoupili k eutanázii.

Uhynula samice Nola, jeden z posledních čtyř severních bílých nosorožců na světě

Se souhlasem ZOO Dvůr Králové byly z Noly odebrány vzorky, které bude možné využít pro případné rozmnožení severních bílých nosorožců umělými technikami reprodukce.

ZOO Dvůr Králové byla také oslovena organizací Smithsonian Institute ve Washingtonu, zda by ostatky Noly mohly být uloženy v této instituci. Jednání ještě nebyla uzavřena.